Chwasty pojawiające się na trawniki są problemem właściwie każdego posiadacza ogrodu. Niechciane rośliny niestety szpecą wypielęgnowany teren zielony i są dosyć trudne do usunięcia.
Aby ograniczyć ich występowanie, należy przede wszystkim pamiętać o regularnym koszeniu, nawadnianiu i nawożeniu trawnika. Jeśli jednak zaczną się one pojawiać, warto znać skuteczne sposoby na pozbycie się niechcianych roślin.
Spis treści:
ToggleJeśli chwastów nie ma zbyt dużo i znajdują się na małej powierzchni, wówczas możemy w pierwszej kolejności sięgnąć po mechaniczny sposób ich usunięcia. Możemy wykonać taki zabieg ręcznie albo przy użyciu specjalnych narzędzi. Wybierając tę metodę, zadowalający efekt uzyskamy właściwie od razu. Chwasty, jakie zbierzemy, mogą nam posłużyć do zrobienia wywaru czy gnojówki, którą zasilimy rośliny. Co ważne, aby całkowicie pozbyć się chwastów, musimy je wyrywać razem z korzeniami czy kłączem. Jeśli zostawimy w ziemi nawet małe części rośliny, będzie ona mogła na nowo wyrosnąć i cały zabieg okaże się nieskuteczny.
Chwasty dobrze jest usuwać od razu po deszczu, kiedy ziemia jest rozluźniona. Wtedy wyjdą bez problemu nawet rośliny, które mają głęboko swoje korzenie. Możemy także zainwestować w przydatne narzędzia, czyli wszelkiego rodzaju wyrywacze do chwastów, wąskie łopatki, podcinaki, noże. Na chwasty pomocny okazuje się również wrzątek. Wylewamy go na roślinę, po czym, kiedy obumrze, pozbywamy się jej. Chemiczne środki powinny być ostatecznością, gdyż są szkodliwe dla ludzi, zwierząt oraz roślin.
Jeśli ręczna metoda na pozbycie się chwastów z trawnika okazała się niewystarczająca, gdyż jest ich za dużo, wówczas trzeba sięgnąć po środki chemiczne. Co ważne, stosujmy je zawsze zgodnie z zaleceniami, jakie producent umieścił na opakowaniu. Herbicydy odznaczają się wysoką skutecznością. Przed założeniem trawnika można zastosować herbicydy kontaktowe, aczkolwiek na istniejącym już terenie zielonym należy wybrać herbicydy selektywne. Herbicydy układowe wchłaniane są przez roślinny dwuliścienne, czyli także trawnikowe chwasty. Działają one poprzez ingerencję w procesy życiowe tych roślin. Doprowadzają one do intensywnego wzrostu roślin, co w końcu doprowadza do ich obumarcia. Takie środki nie działają jednak zbyt szybko. Całkowite zniszczenie niechcianych roślin może zająć ok. 2 miesiące, po tym czasie obumiera część nadziemna i podziemna roślin. Działanie takich produktów uzależnione jest od warunków atmosferycznych, od właściwego przygotowania i aplikacji. Ziemia powinna być wilgotna, a temperatura powietrza dodatnia. Jeśli mają wystąpić przymrozki czy ziemia jest nadmiernie sucha, wówczas radzi się poczekać z tym zabiegiem. W przypadku mało żyznej ziemi warto nawieźć trawnik na ok. 2 tygodnie przed aplikacją herbicydów. Przed dokonaniem oprysku nie powinno się kosić trawnika, gdyż to liście chwastów wchłaniają największa ilość herbicydu. Warto wykonać zabieg podczas korzystnych warunków pogodowych, aby od razu po nim nie padał deszcz, który spłukałby środek z roślin.
Dobrym sposobem na ograniczenie wzrostu chwastów jest odpowiednia pielęgnacja terenu zielonego. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o nawożeniu i podlewaniu trawnika. Nie bez znaczenia jest również właściwa wysokość koszenia. Chwasty trawnikowe kiełkują jedynie przy dobrym nasłonecznieniu, źdźbła trawy o wysokości ok. 4 cm są dobrą barierą zaciemniającą, która ograniczy ich kiełkowanie.