Neptun to największa planeta w Układzie Słonecznym. Jest wiele ciekawych faktów o tej niezwykłej planetie. Neptun jest bardzo mroczny, a jego atmosfera składa się głównie z wody i amoniaku. Jest także bardzo chłodna, ponieważ jest tak daleko od Słońca.
Spis treści:
ToggleNeptun to ostatnia planeta w Układzie Słonecznym. Jest także największą planetą gazową, a jego atmosfera jest wypełniona metanem, amoniakiem i wodą. Neptun ma również bardzo dużą ilość lodu na swojej powierzchni. Neptun jest bardzo ciekawą planetą, ponieważ ma wiele ciekawych cech. Jest on bardzo mroczny i ma bardzo dużą ilość chmur. Jest również bardzo zimny, a jego atmosfera jest bardzo gęsta. Neptun ma również bardzo dużą ilość księżyców. Jego największy księżyc to Triton, który jest również jednym z największych księżyców w Układzie Słonecznym. Neptun ma również inne ciekawe księżyce, takie jak Proteus i Nereid.
Neptun nazywany jest „planetą ciemności”, ponieważ jest poza Ziemią najmniej oświetlona ciałem niebieskim. Znajduje się tam bardzo mało światła słonecznego, a jego atmosfera jest bardzo gęsta i ciemna. Neptun jest także największą planetą poza Ziemią, a jego średnica wynosi aż 14 000 km. Pomimo swojego oddalenia od Słońca, Neptun jest bardzo gorącą planetą. Jego powierzchnia jest pokryta ciemnymi i mrocznymi chmurami, które są wypełnione parą wodną i tlenem. W głębokich warstwach atmosfery panują ogromne ciśnienia i temperatury, które mogą sięgać nawet 5000 stopni Celsjusza. Pod wpływem tych ogromnych sił Neptun traci swój kształt i staje się bardzo nieregularny. Jego powierzchnia jest pokryta wielkimi wulkanami, które wyrzucają ogromne ilości ciepła i gazu. Neptun ma także bardzo dużą ilość kraterów, które są powodowane przez uderzenia meteorów.
Neptun to planeta, która najbardziej intryguje nas ze wszystkich planet Układu Słonecznego. Jest ona bardzo mroczna i tajemnicza, a do tego bardzo trudna do badania. Dziś jednak postaram się przybliżyć Wam Neptun i podać kilka ciekawostek o tej fascynującej planecie.
Neptun jest ostatnią planetą w Układzie Słonecznym i zarazem największą z karłowatych planet. Jest ona bardzo podobna do Plutona, ale o wiele większa. Neptun ma aż 3,8 promila masy Słońca i 14,5 promila jego średnicy. W porównaniu z Ziemią, jest ona aż 4,5 razy większa. Neptun krąży po orbicie w odległości 30,1 AU od Słońca, czyli 4,5 miliarda km. Jest to planeta bardzo mroczna i chłodna. Jej średnia temperatura wynosi ok. -200°C, a na jej powierzchni panuje bardzo duże ciśnienie.
Neptun intryguje nas ze względu na swoją tajemniczą atmosferę. Jest ona bardzo gęsta i ciemna, a do tego bardzo zmieniająca się. Neptun ma bardzo duży udział wodoru w atmosferze, ale także metanu, amoniaku i innych gazów. Dzięki temu, jego atmosfera jest bardzo barwna. Neptun ma bardzo duży udział wodoru w atmosferze, ale także metanu, amoniaku i innych gazów. Dzięki temu, jego atmosfera jest bardzo barwna.
Neptun został odkryty przez francuskiego astronoma Urbaina Le Verriera w 1846 roku. Le Verrier był wówczas szefem obserwatorium w Paryżu i pracował nad problemem ruchu Merkurego. Podczas swoich obliczeń zauważył, że ruch Merkurego jest nieco inny niż przewidywały to dotychczasowe modele. Le Verrier postanowił więc szukać innej planety, która mogłaby wpływać na ruch Merkurego. Obliczył, że taka planeta musi znajdować się około 30 AU od Słońca i mieć masę około 17 mas Ziemi. Wysłał swoje obliczenia do kilku innych obserwatorów na całym świecie. Jednym z nich był brytyjski astronom John Couch Adams. Adams również pracował nad problemem ruchu Merkurego i miał podobne obliczenia do Le Verriera. W 1846 roku Adams wysłał swoje obliczenia do brytyjskiego astronoma George’a Biddella Airya. Airy był dyrektorem obserwatorium w Cambridge i Adams miał nadzieję, że Airy będzie w stanie znaleźć tę planetę. Niestety, Airy nie zrobił niczego z tymi obliczeniami. Zignorował je i nie zwrócił Adamsowi uwagi. Le Verrier natomiast nie zrezygnował i wysłał swoje obliczenia do innych obserwatorów. W 1846 roku francuski astronom Jacques Babinet zauważył, że Le Verrier ma rację i że istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka planeta istnieje. Babinet wysłał swoje obliczenia do innych obserwatorów i w końcu planeta została odkryta.