Pluton to dawna planeta Układu Słonecznego. Dlaczego dawna? Wyjaśniamy w artykule! Dowiedz się więcej na temat Plutona, jego charakterystyki oraz historii.
Spis treści:
TogglePluton jest małą, lodowatą planetą. Jest tak mały, że gdybyśmy mieli wystarczająco dużo materiału, moglibyśmy go uformować w kulę o średnicy około 9 km. Jego masa jest około 1/500 masy Ziemi. Obieg Plutonu wokół Słońca trwa 248 lat i jest najdalszym znanem ciałem niebieskim. Jest także bardzo zimna, ponieważ jest tak daleko od Słońca. Temperatura na jego powierzchni wynosi od –229 do –223°C.
Pluton to planeta karłowata znajdująca się na krańcu Układu Słonecznego. Jest to największa planeta karłowata, ale ze względu na to, że jest tak daleko od Słońca, jest również najchłodniejsza. Ma tylko jeden księżyc, Charon, który jest tak duży, że niektórzy uważają, że powinien być nazwany planetą. Pluton został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Jego odkrycie było ważne, ponieważ umożliwiło ustalenie, że Układ Słoneczny ma osiem planet. W 2006 roku Pluton została zdegradowana do statusu planetoidy ze względu na swoje małe rozmiary i to, że nie jest w stanie wywierać wpływu na inne ciała niebieskie w swoim otoczeniu tak jak robią to planety.
Do 2006 roku Pluton był uważany za planetę. Jednak w tym roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła, że Pluton jest teraz klasą ciała nazwaną „planeta karłowata”. Jest to ze względu na jego mały rozmiar i orbitę. Orbita Plutonu jest bardzo eliptyczna i częściowo wykracza poza orbitę Neptuna. Oznacza to, że planeta ta jest częściowo w cieniu Neptuna.
Wiele osób uważa, że Pluton to planeta, która została porzucona przez inne. Jest to jednak błędne podejście, ponieważ jest bardzo interesującą i ciekawą planetą. Warto zatem poznać kilka ciekawostek o tej małej, ale fascynującej planecie.
Pluton jest planetą karłowatą i ma mało wspólnego z innymi planetami Układu Słonecznego. Jest bardzo mroczna i zimna, a jej powierzchnia jest pokryta lodem.
To planeta, która ma bardzo ciekawą strukturę. Jest ona podzielona na dwie części: jądro i atmosferę. Jego jądro jest bardzo małe i głównie składa się z lodu wodnego. Atmosfera z kolei jest bardzo rzadka i głównie składa się z azotu i dwutlenku węgla.
Satelity Plutona to małe księżyce, które krążą wokół Plutona. Są one znane jako Charon, Nix, Hydra oraz Kerberos. Satelity Plutona są bardzo ciekawe, ponieważ są one bardzo małe i nie są tak jasne jak inne księżyce, a ich orbita jest bardzo nieregularna. Satelity tej planety są również ciekawe ze względu na to, że są one bardzo blisko Plutona.