Flaga Finlandii, najszczęśliwszego kraju na świecie / fot. Allexxandar freepik.com
Co roku World Happiness Report ogłasza ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. W tym roku, 2025, po raz ósmy z rzędu na pierwszym miejscu pojawia się Finlandia. Na kolejnych miejscach są Dania, Islandia i Szwecja. Regularnie kraje te uzyskują wysokie wyniki, ale dlaczego? Co sprawia, że to właśnie kraje skandynawskie są tymi najszczęśliwszymi?
Spis treści:
ToggleSurowy klimat, mróz, mała ilość słońca. Mogłoby się wydawać, że to właśnie kraje nad basenem Morza Śródziemnego powinny być najszczęśliwszymi krajami. Mają pełno słońca, jest ciepło, występuje tam piękna fauna i flora, ludzie wydają się szczęśliwi i beztroscy. Jednak mówiąc o szczęściu ludzi w Finlandii, nie chodzi o to, że ludzie się tam dużo uśmiechają. Prawdziwy wpływ na to ma przede wszystkim wysoki standard życia, ludzie tam sobie ufają, spędzają dużo czasu blisko natury. Silna i dobrze zbudowana gospodarka daje im możliwość spokojnego życia. Na szczęście wpływa również ich mentalność.
Finowie mają unikatową kulturę i zasady, według których żyją. Oprócz samego pozytywnego nastawienia, życia w harmonii i spokoju mają oni także silną gospodarkę oraz bardzo dobrze rozwinięty system edukacji. Jest to bogaty kraj, który zapewnia dobre warunki do życia obywatelom.
W Finlandii system edukacyjny jest szczegółowo przemyślany, mają stały i stabilny program nauczania. Nauczyciele mają zapewniony ciągły rozwój zawodowy oraz dostęp do szkoleń. Jest to również bardzo ceniony zawód i dobrze płatny. Nie patrzy się nauczycielom na ręce, ufa się im, zatrudnia się wysoko wykształconych ludzi, którzy wiedzą, co mają robić. Brak kontroli wpływa pozytywnie na naukę, ponieważ ani nauczyciele, ani uczniowie nie są ograniczeni w szkole do sztywnego programu.
Mitem jest, że fińscy uczniowie nie mają prac domowych. Czasem są im zadawane, ale w formie utrwalenia wiedzy, nie natomiast wykonywania tego, czego nie zdążyli zrobić w szkole, polegające na wielogodzinnym zadaniu w zeszycie. Szkoła jest nastawiona, że dzieci z natury chcą się uczyć i dostosowują do nich tak program, że rzeczywiście są one chętne do nauki w szkole.
Zaufanie jest nie tylko do nauczycieli i uczniów w szkole, ale ogólnie w społeczeństwie wyznaje się tę zasadę. Przywiązują oni dużą wagę do uczciwości, ale także obywatele ufają instytucjom państwowym. Ludzie czują się tam bezpiecznie, mają zapewnioną dobrą opiekę zdrowotną, wcześniej wspomnianą edukację. Taka mentalność u ludzi i brak podejrzliwości do siebie nawzajem tylko umacnia całe państwo.
Mimo surowego klimatu przyroda pełni bardzo ważny aspekt w życiu Finów. Dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą, co poprawia ich samopoczucie, pomaga w rozwoju osobistym, wyciszeniu się i zachowaniu spokoju ducha. Finowie mają też prawo do 4 tygodni urlopu, dzięki czemu mają czas na odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku.
Tradycyjne polskie powiedzenia typu Ciekawe skąd sąsiad miał na to pieniądze lub Skoro sąsiad ma, to my też musimy, nie możemy być gorsi, nie znajduje odwzorowania wśród Finów. Nie porównują się do siebie i sobie nie zazdroszczą. Skupiają się na tym, co ich indywidualnie uszczęśliwia i nie przywiązują tak dużej uwagi to rzeczy materialnych.
Czytając te wszystkie zalety życia w Finlandii, można pomyśleć, że najlepiej byłyby tam zamieszkać. Jednak wszyscy tam nie zamieszkamy i lepiej skorzystać z zasad, jakimi żyją Finowie, niż uciekać od problemu. Wystarczy krok po kroku zmiana nastawienia do życia, tak jak Finowie cieszyć się z małych rzeczy, nie porównywać do innych i doceniać otaczającą nas przyrodę, a możemy jak oni zdobyć spokój ducha.
Kobieta budząca się z rana Źródło: pinterest.com
that girl trend, zdjęcie KoolShooters z Pexels.com.pl
najlepsze aplikacje edukacyjne