Cera wrażliwa jest bardziej niż inne rodzaje skóry narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Jednocześnie może ulegać zaczerwienieniu czy też uczuleniu na niektóre składniki kosmetyków. W związku z tym ich skład powinien być w największym możliwym stopniu naturalny. Dziś podpowiemy, jak dbać o cerę wrażliwą i zapewnić jej optymalne nawilżenie.
Spis treści:
ToggleKażdą rutynę pielęgnacyjną, czy to poranną, czy wieczorną zaczynamy od gruntownego oczyszczenia skóry. Jest to niezbędne, by dalsza pielęgnacja mogła być skuteczna. Do wrażliwej skóry lepiej nie wybierać żelów z dodatkiem składników peelingujących, zwłaszcza gruboziarnistych. Lepiej postawić na łagodne mleczko do mycia twarzy oraz płyn micelarny. Ten ostatni zawiera micele i zabezpiecza barierę naskórkową pozostawiając na skórze film ochronny. Usuwa jednocześnie sebum i zanieczyszczenia. Przed zastosowaniem kolejnych kosmetyków można jeszcze sięgnąć po tonik, który zmniejsza widoczność porów skóry, np. taki na bazie zielonego ogórka. Tonik można przygotować też samodzielnie wystarczy zetrzeć zielonego ogórka i wykorzystać sok, który się wytrącił. Raz w tygodniu trzeba po oczyszczaniu skóry z zanieczyszczeń wykonać jeszcze peeling. W przypadku skóry wrażliwej sprawdzi się kwasowy na bazie kwasu laktobionowego. Polecane są ponadto peelingi enzymatyczne. Oczywiście zawsze należy sprawdzać, czy skóra na dane składniki aktywne nie reaguje alergicznie.
Po oczyszczaniu skóry twarzy przychodzi czas na nawilżanie i odbudowę uszkodzeń czy też wypełnienie zmarszczek. Skóra wrażliwa często jest uczulona na retinoidy. W takim przypadku można postawić na odczulanie i wprowadzenie najniższego stężenia, a następnie stosowanie serum raz do dwóch razy w tygodniu w odstępach nie mniejszych niż co 3 dni. Inną metodą jest zamiana retinoidów na kwas hialuronowy, który działa w różnych warstwach skóry. Jaki kwas hialuronowy jest najlepszy? Bardzo dobrze sprawdza się połączenie działania kwasu hialuronowego małocząsteczkowego, średniocząsteczkowego i wielkocząsteczkowego. Kosmetyki na bazie tego składnika mają skuteczne, ale i łagodne działanie. W końcu kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, który należy uzupełniać, gdyż z wiekiem, podobnie jak kolagenu czy elastyny jest go coraz mniej. Serum i krem najlepiej stosować w odstępie kilkunastu minut. Krem zabezpieczy działanie serum i barierę naskórkową. Dzięki temu skóra wrażliwa będzie mniej podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, choć trzeba pamiętać jeszcze o dodatkowym zabezpieczeniu przed promieniowaniem UV.
Skóra wrażliwa powinna być chroniona przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Dlatego poza kosmetykami na bazie kwasu hialuronowego takimi jak żel do mycia twarzy, serum czy krem nawilżający, należy sięgnąć jeszcze po krem z wysokim filtrem SPF. Oczywiście najlepszym wyborem będzie SPF 50. Jeżeli nie chce się nadmiernie obciążać skóry kolejnym kremem, to można sięgnąć po produkt w sprayu, który jest równie skuteczny, a ma lekką konsystencję mgiełki. Można go rozpylać po zastosowaniu i wchłonięciu się kremu nawilżającego, ale i po wykonaniu makijażu. Będzie chronić zewnętrzną warstwę skóry przed utratą wilgoci i przenikaniem szkodliwego promieniowania powodującego przedwczesne starzenie się skóry i choroby skóry.