Pewnie wiele osób marzy o tym, by napisać i wydać swoją pierwsza książkę. Zawsze do tego będzie czekać takiego autora bardzo długa droga. Gdy już uda się stworzyć wymarzone działo będzie trzeba stanąć przed jeszcze większym wyzwaniem niż samo napisanie książki.
Konieczne będzie znalezienie wydawcy. Jak się do tego zabrać, by faktycznie osiągnąć sukces i wprowadzić do sprzedaży własną książkę? Postaramy się tym razem coś więcej na ten właśnie temat napisać.
Napisanie książki to proces zależny wyłącznie od autora, chcąc wprowadzić książkę do sprzedaży trzeba się liczyć z tym, że dojdą jeszcze inne ważne czynniki. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że na początek samo znalezienie wydawcy może się okazać problemowe. Kolejny krok to odpowiednie wypromowanie książki, tak by trafiła do osób potencjalnie nią zainteresowanych. W czasach, gdy wydaje się bardzo dużo książek pojawienie się ze swoją pierwszą książką i odniesienie komercyjnego sukcesu jest bardzo trudne.
Wydanie książki to wielkie przeżycie, związane z dużym prestiżem. Jak to wygląda w praktyce? Chcąc wydać swoją pierwszą książkę można zdecydować się na współpracę z wydawnictwem, bądź też zdecydować się na self – publishing. Wydanie książki za pośrednictwem profesjonalnego wydawnictwa wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Trzeba jednak być świadomym, że znalezienie takiego wydawnictwa, które będzie chciało książkę wydać nie będzie zadaniem prostym. Musimy być świadomi, że oczekiwania wydawnictw są duże i współpraca z kimś, kto chce wydać pierwszą książkę zazwyczaj nie będzie im się opłacała. Dlatego z pomocą przychodzą takie wydawnictwa, które skupiają się na współpracy z debiutantami. Ewentualnie na pomoc właśnie takiego wydawnictwa będzie można liczyć jeśli ktoś chce zaistnieć na rynku ze swoją pierwszą książką.
Co zrobić w momencie, gdy chcemy wydać książkę, ale nie mamy wiedzy na temat współpracy z wydawnictwami i trudno nam się w tym względzie zorganizować? Jeśli ktoś nie jest w stanie samodzielnie znaleźć dla siebie wydawnictwa może ewentualnie zdecydować się na współpracę z wyspecjalizowaną agencją literacką, która będzie reprezentowała autora i będzie odpowiadała za poszukiwanie wydawcy.
Innym rozwiązaniem jest self – publishing a więc opcja samodzielnego wydania książki bez udziału wydawnictwa. Czy jednak takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem? Przede wszystkim dużym problemem mogą się okazać koszty. Chcąc samodzielnie wydać książkę trzeba się liczyć z tym, że wszystkie wydatki począwszy od druku, przez złożenie aż po działania marketingowe są po stronie autora. Chcąc wydać książkę samodzielnie trzeba mieć pokaźne środki, które będzie można wydać na tak szeroko zakrojone działanie.
Trudno jednoznacznie określić ile czasu będzie trzeba poświęcić na wydanie książki, wiele czynników będzie na to wpływać. Jeśli ktoś będzie współpracował z wydawnictwem w tej sytuacji to ono ustala harmonogram pracy i to wydawnictwo będzie miało decydujący wpływ na to ile będzie trwało wydanie. Każde wydawnictwo ma jakieś swoje harmonogramy pracy, w ramach których działa i do nich również klienci chcący wydać książkę muszą się dopasować. Natomiast samodzielne wydanie książki będzie wpływało na to, że każdy sam decyduje o tym jak szybko to się potoczy. Dużo zależy od współpracy z drukarnią ale również od tego jakie ma się możliwości finansowe, ponieważ one również wpływać będą na to jak szybko uda się książkę wprowadzić na rynek.
Proces wydania książki jest niezwykle ekscytujący dla autora, jednak również zajmujący i bardzo często naznaczony wieloma trudnościami. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość nim faktycznie uda się własny tytuł na rynek wprowadzić.
Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(
Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.
Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)