Świat staje się coraz bardziej skomputeryzowany. Prawie każdy ma laptopa i telefon komórkowy. Dzięki obydwu można połączyć się z internetem, ale pierwszy bywa mało mobilny, a drugi oferuje mało funkcji do pracy. Może to czego potrzebujesz, to tablet?
Tablet to przenośny komputer osobisty. Stanowi coś pomiędzy notebookiem a palmtopem. Jest mniejszy od notebooka, co czyni go wygodniejszym w użytkowaniu, zwłaszcza w podróży oraz posiada dotykowy ekran. Dzięki tabletowi możemy w każdym miejscu na świecie połączyć się z internetem, by robić zakupy, łączyć się z serwisami społecznościowymi czy wysyłać e-maile. Możemy też czytać e-booki, oglądać filmy, słuchać muzyki czy pracować.
Najpopularniejszym tabletem pozostaje iPad firmy Apple. Ale na rynku dostępnych jest wiele modeli. Oto czym należy się kierować przy wyborze tego właściwego tabletu:
– wielkość, waga i ekran – jeśli zamierzamy się z tabletem często przemieszczać, to powinien on być raczej mały i lekki. Najmniejsze i najlżejsze są tablety o małych ekranach, a więc np. 7-calowe. Zazwyczaj ważą one do 400 gram. Najcięższe mogą ważyć nawet 1 kilogram. Są dobrym wyborem, jeśli będzie częściej wykorzystywane w domu, np. do oglądania filmów.
– rozdzielczość – w tabletach o 7-calowych ekranach standardowa rozdzielczość to zazwyczaj 1024×600, w 10-calowych zaś 1280×800, co jest bardzo dobrą rozdzielczością. Jednak, jeśli chce się oglądać filmy w jakości HD, to można wybrać tablet z rozdzielczością 2048×1536. Do filmów lepiej też wybrać ekran o formacie 16:9. Do e-booków i surfowania po sieci wystarczy format 4:3.
– procesor – tablety są zazwyczaj wyposażone w dwurdzeniowe procesory, który umożliwiają przeglądanie witryn WWW, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Jeśli na tablecie będziemy chcieli oglądać filmy w jakości HD i grać w trójwymiarowe gry, to dobrze jeśli będzie on posiadał czterordzeniowy procesor.
– pojemność dysku – mogą to być 4GB, 8GB, 16GB, a nawet 32GB lub 64 GB. Wszystko zależy od tego, ile programów i danych będziemy chcieli przechowywać na tablecie. Na dokumenty nie potrzeba wiele miejsca, ale na filmy, muzykę i zdjęcia przyda się go więcej. Jeśli pojemność dysku w tablecie jest mała, możemy umieścić dane na pendrivie lub na dysku internetowym, tzw. chmurze.
– złącza – ich obecność i ilość zależy od tego, ile urządzeń będziemy chcieli podłączyć do tabletu. Jeśli będziemy korzystać z pendrive’a, to tablet musi posiadać złącze USB lub przynajmniej możliwość podłączenia za pomocą przejściówki. Złącze USB przyda się również do podłączenia klawiatury czy myszki. Złącze HDMI przyda się, jeśli będziemy podłączyć tablet do telewizora, by obejrzeć zdjęcia lub film. Przydać może się wejście słuchawkowe i czytnik kart pamięci SD.
– wytrzymałość baterii – im droższy tablet, tym jego bateria powinna charakteryzować się długim czasem pracy, nawet powyżej dziesięciu godzin. To ważne, jeśli z tabletu będzie się korzystać poza domem.
– system operacyjny – dwa najpopularniejsze systemy operacyjne to iOS od Apple’a i Android od Google’a. Apple oferuje więcej aplikacji oraz aktualizacje systemu. Działa dobrze tylko z innymi urządzeniami Apple. Android w odróżnieniu od iOS jest systemem otwartym. Daje możliwość instalowania aplikacji z różnych źródeł, ale przez to jest bardziej narażony na wirusy.
– modem 3G – jeśli tablet ma być urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu, to musi mieć wbudowaną kartę do bezprzewodowej łączności, może to być 3G, Wi-Fi lub LTE.
– bluetooth – funkcja przydatna również dla mobilnego tabletu. Za pomocą bluetooth można przesyłać zdjęcia między tabletem a telefonem lub podłączyć bezprzewodowe słuchawki.
– podpórka – dzięki niej tablet można postawić. Przydatne do oglądania filmów.
– jakość wykonania – najgorsze są obudowy plastikowe ze względu na trzeszczenie i małą wytrzymałość. Kupując tablet, warto w niego zainwestować. Ponoć w przyszłości może on zastąpić laptopy.
Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(
Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.
Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)