Planując zakup sprzętu, który ma nam służyć przez lata, warto podjąć dobrze przemyślaną decyzję. Takim sprzętem jest np. telewizor. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze spośród niezliczonej liczby modeli?
Decydując się na zakup nowego telewizora, musimy przemyśleć gdzie będzie się on znajdował i w jakiej odległości od niego my będziemy się znajdować oraz do czego ma nam on służyć. Jeśli telewizor ma być częścią kina domowego, to dobrze żeby był duży, ale wtedy pomieszczenie, w którym ma się on znajdować również musi być duże. Choć płaskie ekrany nie męczą oczu tak bardzo jak kineskopowe, dobrze jest zachować racjonalne odległości.
Oto lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego telewizora:
– ekran – to jedno z najważniejszych kryteriów. Do wyboru mamy cztery typy: LCD, plazmowy, LED i 3D. Każdy z nich ma swoje zalety jak i wady. LCD są najtańsze, ale oferują najgorszą jakość obrazu. Najdroższe to telewizory LED oraz 3D. Pierwsze wykorzystują technologię LCD, ale nie mają jej wad. Do tych drugich potrzebne są jednak specjalne okulary. Telewizory plazmowe oferują intensywne barwy, ale zużywają dużo energii i szybko się nagrzewają.
– wielkość – należy wziąć pod uwagę, gdzie telewizor będzie się znajdował. Telewizory plazmowe są dostępne od 32 cali, natomiast 3D od 40 cali. Mogą sięgać nawet 50 czy 60 cali. Takie telewizory są polecane do dużych pomieszczeń, w których chce się zaaranżować kino domowe. Mniejsze odbiorniki są dostępne jako LCD lub LED. Dodatkowo telewizory LED są bardzo cienkie. Ich ekrany mogą mieć nawet 2,5 lub 3 centymetry.
– rozdzielczość – można kupić telewizor ze standardową rozdzielczością (Standard HD), czyli 720 pikseli, ale lepiej wybrać taki, który posiada rozdzielczość Full HD, czyli 1080 pikseli. Im większa jest rozdzielczość, tym obraz jest lepszy. Obraz Full HD można oglądać z bliska, natomiast Standard HD lepiej oglądać z daleka, by piksele nie były widoczne. Również w tym przypadku odległość od odbiornika ma znaczenie.
– kontrast – to różnica między kolorami najciemniejszymi, a najjaśniejszymi. Im większy jest kontrast, tym lepszy i bardziej szczegółowy obraz.
– jasność – im wyższa jest jasność ekranu, tym wyraźniejszy jest obraz w dziennym świetle lub przy sztucznym oświetleniu.
– czas reakcji matrycy – im szybszy jest ten czas, tym lepiej. Nie dotyczy to jednak telewizorów 3D. W ich przypadku, im wolniejszy jest czas reakcji matrycy, tym obraz jest płynniejszy.
– kąt widzenia – wpływa na komfort oglądania. Im większy, tym większy jest ten komfort. Przy wysokim kącie widzenia telewizję można oglądać nie tylko z naprzeciwka, ale i siedząc trochę z boku.
– wejścia i wyjścia – im jest ich więcej, tym więcej urządzeń będziemy mogli podłączyć do telewizora. Dobrze jeśli telewizor posiada takie wejścia jak: HDMI (co najmniej dwa, do przesyłania cyfrowego obrazu i dźwięku), Euro (Scart, do przesyłania dźwięku i obrazu analogowego, np. dekodery), AV (do podłączenia aparatów cyfrowych, kamer cyfrowych czy konsoli do gier), S-Video (również do podłączenia aparatów cyfrowych i kamer cyfrowych, ale bez dźwięku), PC (podłączenie do komputera, ekran telewizora staje się monitorem), złącze USB (odtwarzacze mp3, mp4, przenośne dyski pamięci, czytnik kart pamięci), wejście audio (do podłączenia głośników), wejście słuchawkowe (do podłączenia słuchawek.
– MPEG-4 – dobrze jeśli telewizor będzie miał wbudowany MPEG-4, który pozwoli na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej bez dodatkowych dekoderów.
– funkcje dodatkowe – każdy model może posiadać kilka funkcji dodatkowych. Tu trzeba się kierować własnymi upodobaniami. Takie funkcje to np. telegazeta, blokada rodzicielska czy oglądanie dwóch stacji jednocześnie na jednym ekranie.
Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(
Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.
Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)