Chociaż większość ludzi, gdy myśli o detektywie, wyobraża sobie przedstawiciela płci męskiej. Dodatkowo część z nas, opierając się na literaturze czy kinematografii, kreuje obraz detektywa jako pana przywdzianego w długi płaszcz i kapelusz – zawsze trzymającego pod ręką aktówkę. Nic w tym dziwnego, gdyż jeden z najsłynniejszych detektywów, wykreowany przez sir Arthura Conana Doyle’a, do dziś rozgrzewa naszą wyobraźnie, a my z wypiekami na twarzy śledzimy jego losy, czy czytając książkę lub wpatrując się w szklany ekran Jednak niewiele osób orientuje się w temacie kobiet detektywów. Prędzej będziemy kojarzyć damskie postaci, które wykreowane zostały na potrzeby kinematografii oraz literatury. Warto jednak wiedzieć, że i w tej profesji kobiety wyróżniły się na tle historii.
Zobacz również: Jak mężczyzna reaguje na kobietę która mu się podoba
Spis treści:
ToggleKate Warne urodzona 1833 roku i była amerykańską funkcjonariuszką organów ścigania znana jako pierwsza w historii kobieta detektyw. Swoją karierę z zawodem detektywa rozpoczęła w nietypowy sposób. Odpowiedziała na ogłoszenie w gazecie, które wydała agencja detektywistyczna Pinkertona. Gdy mężczyzna zobaczył ją był bardzo zaskoczony. Z początku nie był zbyt przychylny, aby zatrudnić kobietę jednak Kate wykorzystując swój dar charyzmy przekonała go, że kobiety są bardziej przydatne w zdobywaniu informacji w wielu środowiskach, co byłoby niemożliwe w przypadku mężczyzn. Pinkerton ugiął się i zatrudnił Warne. W późniejszych latach kobieta brała udział w wielu spektakularnych sprawach: w sprawie sprzeniewierzenia Adams Express Company, badania działalności secesjonistycznej oraz groźby zniszczenia kolei w Maryland. Podczas śledztwa nad działalnością secesjonistyczną dowody, które zdobyła Kate Warne ujawniły spisek, który miał na celu zamordowanie Abrahama Lincolna w drodze do objęcia urzędu. To właśnie Warne dostarczyła kluczowe dowody, które udaremniły spisek. Allan Pinkerton nazwał Kate Warne jednym z najlepszych 5 detektywów jacy kiedykolwiek u niego pracowali. Została przydzielona jako szefowa Kobiecego Biura Detektywistycznego gdzie była odpowiedzialna za wyszkolenie kobiecego personelu. Kate Warne zajmowała się profesją do ostatnich chwil życia. Pinkerton, który szczególnie cenił kobietę, zadbał w swoim testamencie o to, aby teren działkowy, na którym znajdował się grób Kate Warne, nigdy nie mógł zostać sprzedany.
Isabella urodziła się w drugiej połowie XIX wieku. Na początku prowadziła tradycyjny tryb życia, jednakże gdy w 1884 roku poznała oraz poślubiła Johna W. Goodwina szczególnie zainteresowała się zawodem policjanta, który ówcześnie wykonywał jej mąż. Goodwin ubiegała się o pracę policjantki dopiero po śmierci męża. Jednak warto zaznaczyć, że w XIX w. kobiety nie były zbyt mile widziane w policji. Kobiece policjantki głównie były przydzielane do prac administracyjnych. Dopiero później zaczęły zajmować stanowiska tzw. police matrons, czyli kobiet odpowiedzialnych za przesłuchiwanie oraz osadzanie w aresztach przedstawicielek swojej płci oraz dzieci. Przełom w jej życiu nastąpił 15 lutego 1912 roku, kiedy miał miejsce napad na East River National Bank na Manhattanie, gdzie złodzieje przebrani za taksówkarzy napadli na urzędników i ukradli 25 000 dolarów. Mimo tego, że do sprawy zostało przydzielonych aż 60 detektywów, żadnej nie był w stanie rozwiązać zagadki. Dopiero kiedy Isabella Goodwin (przydzielona do sprawy przez Departament) przebrała się za pokojówkę i dostała się do pensjonatu, w którym prawdopodobnie przebywał jeden z hersztów napadu na bank, nastąpił przełom. Kobieta znalazła wystarczająco dużo dowodów by doprowadzić do aresztowania złodzieja. Departament nagrodził Goodwin odznaką detektywistyczną czyniąc z niej pierwszą w historii kobietę detektyw.
Oczywiście w historii istnieje wiele zasłużonych kobiet detektywów jak chociażby Kelly Garrett, Maud West czy Stacy Galbraith oraz Edna Hendershot. Jeżeli chodzi o nasz ojczysty kraj w Warszawie można zatrudnić agencję detektywistyczną, którą prowadzą kobiety. Jednakże w Polce w dalszym ciągu w zawodzie detektywistycznym przeważają detektywi męscy, a szkoda, gdyż obie z płci nadają się do tego zawodu. Wszak detektywi powinni wykazywać się różnorodnością oraz elastycznością.