Corocznie odnotowuje się kilka tysięcy kradzieży rowerów. Liczba ta rośnie z roku na rok a kradzieże mają miejsce nie tylko na ulicy ale także w garażach, piwnicach czy na balkonach właścicieli. Przyjmuje się, że podstawowym i dostatecznym zabezpieczeniem do roweru jest linka na szyfr mocowana na ramę roweru lub jego koło.
Ten sposób zabezpieczenia może okazać się zbyt prosty, aby odstraszyć złodziei. Dobranie odpowiedniego typu oraz rodzaju zapięcia rowerowego pomoże ustrzec przed kradzieżą a w najgorszym przypadku pozwoli odzyskać skradziony sprzęt.
Podstawową zasadą jaką powinien kierować się każdy rowerzysta jest odpowiednie zapinanie roweru. Jednoślad najlepiej jest zapinać za ramę, pozwoli to na uniknięcie kradzieży ramy oraz sytuacji gdy po przybyciu na miejsce pozostanie tylko jedno koło a reszta roweru zostanie skradziona. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku roweru wyposażonego w koła na szybkozamykaczach. Jeśli rower nie posiada takiej opcji, dobrym rozwiązaniem okazuje się być dokupienie dodatkowych linek zabezpieczających koła roweru.
Rower najlepiej zostawiać w miejscu o dużym natężeniu ruchu, spora ilość przechodniów powinna zniechęcić do kradzieży. Zabezpieczenia roweru nie należy lekceważyć także w przypadku jeśli miejscem postoju ma być strzeżone osiedle, zamknięty garaż lub piwnica. Warto też przynajmniej dwa razy upewnić się, że nasz jednoślad został odpowiednio przypięty i zabezpieczony.
Sklepowe półki uginają się od rodzajów zapięć mających ochronić rowery przed kradzieżą. W zależności od zasobności portfela można dostać zapięcia od pięciu złotych za sztukę na kilkuset kończąc. Istnieje niepisana zasada: im grubsze i cięższe zapięcie, tym trudniejsze do sforsowania przez człowieka. Przed zakupem warto zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami i wybrać odpowiednie do siebie i swojego roweru.
Koszt stalowego zapięcia waha się w granicach od 70 do 100 złotych. Zapięcie tego typu to pałąk w kształcie litety U wykonany najczęściej ze stali. Jego montaż jest bardzo prosty, wystarczy przełożyć go przez ramę roweru oraz docelowe miejsce do którego rower ma zostać przypięty. W tym przypadku liczy się nie tylko grubość zapięcia ale także materiał z którego jest wykonany. Dobrze wykonany U-lock trudno przeciąć złodziejom. Nie zabezpiecza jednak przed kradzieżą takich części jak koła roweru.
Cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na łatwy sposób montażu, niewielką wagę oraz łatwość przewożenia i przechowywania. Zapięcia składane wykonane są najczęściej ze stali, a jej płaskie kawałki połączone ze sobą łatwo się rozkładają i pozwalają na jednoczesne przypięcie większej ilości rowerów.
Podstawowa zasada przy zakupie porządnego łańcucha brzmi: im łańcuch cięższy tym trudniej go sforsować. Poszukując dobrego zabezpieczenia tego typu warto przeznaczyć przynajmniej 100-150 złotych. Łańcuch trudniej się przewozi ze względu na jego wagę, dlatego dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie go na czas podróży w koszach lub torbach przyczepianych do roweru.
Blokada ta najczęściej stanowi dodatkowy element innych typów zapięć i jest jego uzupełnieniem. W przypadku kradzieży, złodziej nie ma możliwości odjechania na rowerze z powodu założonej blokady która mu to skutecznie uniemożliwia. Stosowanie blokady nie zwalnia przed koniecznością używania innych zabezpieczeń do roweru, w szczególności montowanych na jego ramę.
Lokalizator do roweru pozwoli na monitorowanie jego położenia oraz pomoże odnaleźć jednoślad w przypadku jego kradzieży. Nowsze typy rowerów często są wyposażone w takie lokalizatory, które odpowiednio wmontowane nie rzucają się w oczy lub skutecznie imitują jego wyposażenie. Taki sprzęt można zakupić też osobno i zamontować samodzielnie. Wiele z nich wyposażone zostało także w dodatkowe funkcje np. oświetlania. Taki zakup na pewno opłaci się w przypadku posiadania roweru o dużej wartości – kilkukrotnie zwiększa szansę na szybkie odnalezienie roweru podczas kradzieży.
Odnalezienie roweru po kradzieży często okazuje się niemożliwe, dlatego warto uchronić się przed jakimikolwiek próbami dokonania kradzieży. Dopasowanie zabezpieczenia do indywidualnych preferencji oraz typu roweru pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży a montaż lokalizatora pomoże odnaleźć zgubę nawet w kilka godzin po jej zniknięciu.
Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(
Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.
Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)