Skalny ogródek jest bardzo efektowną ozdobą terenu zielonego. Zazwyczaj zajmuje niewielką powierzchnię, ułożoną z naturalnego kamienia, a pomiędzy kamykami znajdują się różne niskie rośliny.
Do takiego rodzaju ogródka wybrać można wiele gatunków roślin, również tych jednorocznych, chociaż są one rzadziej wybierane. Może on znajdować się zarówno w słońcu, jak i w cieniu, rozpościerać się na dużej powierzchni, czy być w wersji minimalistycznej.
Spis treści:
ToggleAksamitka jest rośliną jednoroczną, która należy do rodziny astrowatych. Istnieje jej aż ok. 40 gatunków, a rośnie w Ameryce Północnej i Południowej. Odznacza się małymi, pierzastymi liśćmi z ząbkowanym brzegiem. Osiąga średnio ok. 60 cm wysokości, a jej kwiaty zaczynają pojawiać się w lecie i mają ok. 4-10 cm. Aksamitki posiadają kwiaty w kolorze pomarańczowym, czerwono-brązowym i żółtym. Roślina ta uwielbia światło, najlepiej więc rośnie w ekspozycji południowej i zachodniej. Preferuje ziemię przepuszczalną żyzną, nie toleruje zalewania, z tego względu należy ostrożnie ją podlewać.
Roślina kwitnąca o pięknych drobnych kwiatach w kolorze niebieskim, białym albo różowym. Będzie doskonałą ozdobą każdego skalniaka. Inaczej nazwana jest stroiczką. Rośnie naturalnie w Afryce Południowej. Jest bardzo często wybieraną rośliną jednoroczną do ogrodów skalnych, która osiąga ok. 10-25 cm. Jej pędy są silnie rozgałęzione, gładkie i cienkie, a liście gładkie i niewielkie. Roślina ta kwitnie intensywnie już od początku czerwca do późnej jesieni. Małe kwiaty znajdują się na szczytach jej pędów i przybierają kolor różowy, fioletowy, purpurowy, biały albo niebieski, w zależności od wybranej odmiany.
Istnieje aż ok. 600 gatunków astrów. To byliny kwitnące jesienią, których bogactwo kwiatów zachwyca wszystkich miłośników ogrodów skalnych. Kwitną one od końca sierpnia, dopóki nie wystąpią pierwsze przymrozki. Rośliny preferują ziemię średnio żyzną. Do zakładania skalniaków wybierane są głównie astry górskie, które bardzo dobrze znoszą okresy suszy. Stanowisko dla nich powinno być słoneczne, niektóre gatunki znoszą również półcień.
Lwia paszcza, czyli wyżlin większy jest to kwiat z rodziny babkowatych. Niektóre jego odmiany nadają się do tworzenia niskich rabat. Kwitnięcie rośliny przypada na lipiec i sierpień. Pojedyncze kwiaty zebrane są w grona, znajdujące się na szczycie rośliny, a ich kolory są różne (żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe, łososiowe, bordowe). Mogą być dwubarwne albo wielobarwne. Roślina potrzebuje do prawidłowego wzrostu gleby wilgotnej, próchniczej i żyznej. Najlepiej uprawiać lwią paszczę w miejscu dobrze nasłonecznionym.
Jest to bardzo smaczne zioło, które ma wiele grubych listków i niewielkie żółte kwiaty. Należy do roślin jednorocznych, aczkolwiek jesienią uwalnia wiele nasion, z tego względu może wysiewać się co roku. To bardzo zdrowe zioło, którego zjada się części naziemne, czyli tak samo, jak w przypadku sałaty czy szpinaku. Portulaka warzywna nie ma specjalnych wymagań co do uprawy, aczkolwiek najlepiej zapewnić jej optymalne warunki, aby dobrze rosła na skalniaku. Potrzebuje ona przepuszczalnego i lekkiego podłoża. Gleba powinna być żyzna. Stanowisko dla niej musi być dobrze nasłonecznione, należy pamiętać, że zioło to źle znosi suszę. Można ją rozmnażać z nasion lub z rozsad. Nasiona są niewielkie, więc można je zmieszać z piaskiem. Portulakę warzywną można wysiewać już od końca kwietnia na grządki.
Autor Współautorem publikacji jest PoradnikOgrodniczy.pl – największy portal ogrodniczy w Polsce. |
Sprawdź także: Jak pielęgnować i konserwować płytki drewnopodobne?