Mimo że o zagrożeniach płynących z sieci tak wiele się mówi, nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z realnego niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z nieodpowiedzialnym korzystaniem z internetu. Wirusy, ataki hakerskie, wyłudzenia pieniędzy, blokady kont z żądaniem okupu czy kradzież danych to najczęstsze przestępstwa, z jakimi mamy do czynienia. Choć w sieci nikt nie jest anonimowy, to niestety szukanie sprawców cyberprzestępstw wiąże się z ogromną trudnością. Jak uniknąć zagrożenia?
Spis treści:
ToggleJedną z podstawowych zasad, jaką powinny kierować się osoby korzystające z internetu, jest odpowiedzialność. Nie wchodźcie na nieznane strony, nie zapisujcie plików, które same zaczęły się pobierać, nie odpowiadajcie na maile pochodzące od niezidentyfikowanych nadawców, a także nie udostępniajcie nikomu haseł oraz loginów do swoich kont – niezależnie czy jest to profil w mediach społecznościowych, czy też dostęp do bankowości elektronicznej.
Ta nieco długawa lista zachowań nie jest oczywiście pełna. Ilu ludzi tyle pomysłów na korzystanie z internetu, a tym samym zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać. Jeśli nie jesteście pewni, jak bezpiecznie poruszać się po sieci, skorzystajcie z licznych darmowych poradników, zamieszczanych na stronach zajmujących się tropieniem i walką z cyberprzestępczością. Znajdziecie tam również filmy opowiadające w bardzo prosty sposób, jak korzystać z sieci odpowiedzialnie i jak nie dać się wykorzystać przez hakerów.
Mimo że żadne zabezpieczenia nie mogą równać się naszej odpowiedzialności za to, co robimy w internecie, bezwzględnie należy zainwestować w skuteczny program antywirusowy. Jaki? Trudno wskazać jeden produkt, który sprawdzi się zawsze. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie różnych rodzajów oprogramowania, szczególnie pod kątem ich bieżącej aktualizacji oraz obciążenia systemu operacyjnego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku słabszych komputerów, których działanie może zostać spowolnione przez dodatkowy program.
Nie zapominajcie jednak, że z internetu korzystamy nie tylko na komputerze, ale i na smartfonie. Aplikacje bankowe, poczta elektroniczna, portale społecznościowe to tylko kilka przykładów aktywności sieciowych, które wykonujemy z użyciem telefonu komórkowego. Warto więc zabezpieczyć także urządzenia przenośne, kupując oprogramowanie antywirusowe wielomodułowe, przeznaczone również do instalacji na systemie Android lub iOS. Jeśli domowy budżet nie pozwala na inwestycję w program antywirusowy, z pomocą przyjdzie pożyczka bez BIK.