Sierpień jest miesiącem letniego odpoczynku. Mimo tego, że wieczory zaczynają robić się co raz krótsze i chłodniejsze, to za dnia będzie nas czekać trochę pracy w ogrodzie. Ale sierpień to nie tylko radość z plonów, w tym miesiącu wciąż można siać warzywa i do jesieni cieszyć się nowalijkami.
Poniżej warzywa, które możesz wysiać jeszcze w sierpniu:
Rzodkiewka – Chcesz na nowo poczuć wiosenny smak? Nic straconego. Wystarczy, że zasiejesz nasiona rzodkiewki w wilgotną ziemię, w miejsce, gdzie jeszcze nie rosła. Należy regularnie nawadniać jej miejsce wzrostu, tak, aby stanowisko było wilgotne. Najlepiej robić to wieczorami, gdyż za dnia, wysoka temperatura spowoduje, że woda wyparuje z ziemi. Warto też regularnie spulchniać ziemię między grządkami rzodkiewki. Ten zabieg wpłynie pozytywnie na wzrost rośliny – korzenie będą miały większy dostęp do tlenu.
Kalarepa – Warto wysiewać ją późnym latem, ponieważ niższe temperatury powodują, że kalarepa zachowuje lepszy smak i jest bardziej słodka. Nasiona siejemy na głębokość max. 2 cm. W przypadku kalarepy, również należy pamiętać o regularnym nawadnianiu stanowiska wzrostu.
Zimowe odmiany cebuli – Wysiewając takiego typu cebulę, warto wiedzieć, że jej zbiór odbędzie się dopiero wiosną kolejnego roku. Dlaczego warto mieć ten typ cebuli w swoim ogródku? Jednym z powodów jest to, że będzie można cieszyć się taką cebulą wcześniej, niż cebulą z siewu wiosennego, którą będzie można zebrać dopiero na początku lata. Niestety, minusem jest to, że roślina ta, nie jest odporna na przymrozki. W przypadku braku pokrywy śnieżnej, trzeba przykryć ją włókniną, dzięki której cebulki nie przemarzną.
Buraki ćwikłowe i liściowe – Nie są bardzo wymagającymi w uprawie warzywami, więc warto je mieć w swoim ogrodzie. Należy pamiętać, że buraków nie wolno uprawiać po sobie na tym samym gruncie, po roślinach kapustnych, korzeniowych czy szpinaku przez 4 lata. W przeciwnym wypadku będą bardziej narażone na różnego rodzaju szkodniki i choroby.
Uprawa buraka ćwikłowego – Rośliny te wymagają żyznej, dobrze spulchnionej i wilgotnej gleby oraz słonecznego stanowiska. Nasiona należy wysiewać prosto do gruntu w rzędy o dowolnie wybranej przez siebie długości. Gdy wzejdą już pierwsze siewki, warto dać im podrosnąć i wtedy je wyrwać, pozostawiając około 5 cm przerwy między roślinami w ziemi. Niemałe już liście można wykorzystać np. do przygotowania zupy botwinki. Takie przerzedzenie spowoduje, że na przełomie września i października, będzie można cieszyć się pokaźnymi burakami. Niestety, nie są one zbyt odporne na ujemne temperatury, więc należy je zebrać przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.
Uprawa buraka liściowego – W tym przypadku jadalną częścią są wyłącznie liście. Bardzo podobny w uprawie do swojego brata, natomiast nie ma aż tak wysokich wymagań glebowych. Może być uprawiany w większości ogrodach. Szybko rośnie i wymaga intensywnego nawadniania.
Nie zapominajmy także o roślinach ozdobnych
Pod koniec sierpnia możesz wysiać do gleby:
Cebulki krokusów – lubią gleby próchnicze i wilgotne oraz łatwo nagrzewające się, słoneczne stanowiska. Cebulki umieszczamy na głębokości 5-11 cm w głąb ziemi. Warto sadzić je w kępkach (około 8-16 cebulek na kępkę) – wtedy najlepiej się prezentują. Tak przygotowane cebulki, należy przysypać cienką warstwą kory lub ściółki z torfu. Jest to konieczne, by wiosną pędy krokusów mogły przebić się przez warstwę gleby. Świetnym pomysłem jest także umieszczenie cebulek na trawnikach. Wybierz miejsca, gdzie darń jest luźniejsza i umieść cebulki w losowych miejscach.
Cebule zimowitów, narcyzów i pustynników – Są bardzo podobne w uprawie jak krokusy. Również warto wysiewać je w kępkach – o wiele lepiej się wtedy prezentują. Rośliny te wymagają nasłonecznionych, wilgotnych miejsc z lekką glebą.
A Ty, jakie rośliny wysiejesz w swoim ogrodzie w sierpniu?
Joanna Pera
Nazywam się Joanna Pera i jestem copywriterką dla www.venus-and-mars.com, miejsca, gdzie moje zainteresowania zdrowiem, wellness, technologiami, motoryzacją i zarządzaniem budżetem znalazły wspólną płaszczyznę. Jako entuzjastka zarówno "kobiecej" jak i "męskiej" sfery życia, łączę w swojej pracy pasję do odkrywania nowych miejsc, dbałość o dobre samopoczucie z zamiłowaniem do nowinek technicznych i motoryzacyjnych. Dla mnie lifestyle to nie tylko dbałość o ciało i przestrzeń wokół siebie, ale również ciekawość świata, technologii, które sprawiają, że życie staje się łatwiejsze, oraz umiejętność i wykształcenie w kierunku zarządzania finansami, by móc cieszyć się wolnością w różnych aspektach życia.
Powiązane artykuły:
Profesjonalne wyposażenie gastronomii – klucz do sukcesu w każdej kuchni