Makemake jest jedną z najciekawszych planet karłowatych, ponieważ jest bardzo podobny do Plutona. Makemake ma także bardzo ciekawą orbitę i satelitę. Dowiedz się więcej o tej planecie!
Spis treści:
ToggleMakemake, który został odkryty w 2005 roku, jest trzecią co do wielkości planetą karłowatą w Układzie Słonecznym. Jest on także największym obiektem w grupie planet karłowatych o nazwie Klub Pluton, który znajduje się na krawędzi Układu Słonecznego. Makemake ma około 2/3 rozmiaru Plutona i jest większy od dwóch innych planet karłowatych: Ceres i Eris.
Jest lodowatą planetą, a jego powierzchnia jest pokryta głębokimi warstwami lodu. Lodowata powierzchnia Makemake jest ciemna, ponieważ jest zanieczyszczona pyłem i drobinami kamienia. Makemake ma jedną księżycową satelitę o nazwie MK2.
W 2005 roku amerykańscy astronomowie odkryli Makemake – trzecią co do wielkości planetę karłowatą. Została ona nazwana na cześć boga Inkwizycji w mitologii rapa nui. To lodowa planeta, która krąży wokół Słońca na granicy Układu Słonecznego. Jest ona mniejsza od Plutonu, ale większa od Erisa. Makemake jest tak daleko od Słońca, że jego atmosfera jest bardzo chłodna. Temperatura na jego powierzchni wynosi około -240°C. Planeta ma bardzo ciemną powierzchnię, ponieważ jest pokryta głębokością do 1 km warstwą lodu. Jego atmosfera jest bardzo rzadka i składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla.
Makemake to karłowata planeta, która krąży wokół Słońca w odległości ok. 45 miliardów km. Jest to jedna z najdalszych planet od Słońca i jednocześnie jedna z najchłodniejszych, gdyż jej powierzchnia utrzymuje się w temperaturze -225°C.
Ma średnicę ok. 1400 km i masę ok. 1/5 masy Ziemi. Jest to planeta karłowata, czyli podobna do Plutona, ale około 3 razy mniejsza.
Krąży wokół Słońca w ciągu 310 dni i ma dość dużą orbitę, dlatego też nazywana jest planetą długodystansową.
Jest planetą raczej ciemną, ponieważ ma bardzo małą albedo – tylko 0,12. Albedo to stosunek światła odbitego do światła padającego na daną powierzchnię.
Ma jeden księżyc o nazwie MK2. Księżyc ten jest bardzo ciemny i ma małą albedo – tylko 0,05. MK2 krąży wokół planety w ciągu 12 dni.
Odkrycie planety karłowatej o nazwie Makemake to prawdziwa gratka dla naukowców. Znajduje się ona w tzw. Pasie Kuipera, czyli obszarze, w którym krąży wiele ciał niebieskich o dużych rozmiarach. Makemake jest jednak wyjątkowa, ponieważ jest największą planetą karłowatą, jaką udało się do tej pory odkryć. Badacze są bardzo podekscytowani, ponieważ planeta może pomóc w lepszym zrozumieniu, jak powstają i funkcjonują planety karłowate. Naukowcy są przekonani, że Makemake jest bardzo podobna do Plutona, który jest również planetą karłowatą.