Okres wakacji to dla wielu czas, żeby pochwalić się formą, nad którą pracowało się od miesięcy. Prezentowanie letnich strojów, sesje na plaży, spacer brzegiem morza – każdy chce wtedy dobrze wyglądać. Na wygląd ciała przez cały dzień bardzo duży wpływ ma to, jak traktujemy je rano. Co jeść na śniadanie, żeby przez resztę dnia korzystnie wyglądać? Czego unikać?
Koniecznie sprawdź także: Fartuch kuchenny – twój styl i ochrona w jednym!
Spis treści:
ToggleMogłoby się wydawać, że drogą do płaskiego brzucha jest unikanie posiłków. Nic bardziej mylnego. Pierwszy posiłek w ciągu dnia jest kluczowy, żeby dostarczyć energii i wspomóc metabolizm. Jego rolą jest dodanie sił do rozpoczęcia aktywności fizycznych i umysłowych. Celowe opuszczanie śniadań jest sygnałem dla organizmu, żeby oszczędzać energię. Trudniej wtedy spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, a co więcej, organizm może zacząć ją magazynować. Gdy się głodzimy, zwiększa się ryzyko dziennego i nocnego podjadania. Rozregulowanie dobrego harmonogramu posiłków stwarza też ryzyko powstawania zaparć. [1]
Jakich zasad przestrzegać, żeby brzuch od rana prezentował się dobrze? Powinno stawiać się na produkty niskokaloryczne, ale jednocześnie dostarczające składniki wspierające zdrową i szczupłą sylwetkę. Do porannego jadłospisu należy na stałe włączyć warzywa oraz produkty zawierające białko i błonnik.
Warzywa są naturalnym źródłem witamin, minerałów i błonnika. Ich kaloryczność jest niewielka, więc mogą stanowić dużą część posiłku.
Dobrym źródłem białka na śniadanie są chude twarogi oraz jajka. Zawarte w nich białko jest dobrze przyswajalne i szybko zaspokaja apetyt.
Dużo błonnika znajdziemy w pieczywie żytnim razowym, otrębach pszennych, ryżu brązowym, płatkach owsianych, a także w warzywach, owocach (zwłaszcza suszonych) i orzechach. Błonnik reguluje pracę przewodu pokarmowego i wspomaga pracę jelit. Jedząc pokarmy z dużą ilością błonnika, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Błonnik dobrze wpływa na jelita, ale wtedy, kiedy pijemy odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Nieuwodniony błonnik może zalegać w przewodzie pokarmowym, prowadząc do wzdęć i zaparć.
Oto przykłady zdrowych i pożywnych śniadań na płaski brzuch:
Osoby, którym zależy na prezentowaniu płaskiego brzucha, powinny unikach niektórych pokarmów, zwłaszcza o poranku. Niekorzystny wygląd, nawet u osób, które nie mają zbędnych kilogramów, jest często wynikiem uporczywych wzdęć. Powinno się unikać wysoko przetworzonego jedzenia. Gazowane napoje oraz słodzone soki można zastąpić wodą z miętą i cytryną. Część produktów ma potencjał gazotwórczy – nasilają procesy fermentacyjne zachodzące w przewodzie pokarmowym. Są to np. rośliny strączkowe, słodkie jogurty czy białe pieczywo. Ich też należy unikać o poranku.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby jeść śniadania powoli. W ten sposób można uniknąć połykania dużych ilości powietrza. Dodatek niektórych przypraw i ziół do codziennej diety zmniejsza dolegliwości związane ze wzdęciami. Są to między innymi kolendra, kminek, bazylia, imbir i tymianek. Osoby lubiące ziołowe napary mogą wypróbować herbatkę z kopru włoskiego, czarnuszki i mięty. [2] Jeśli te sposoby nie przynoszą rezultatów lub po prostu nie jesteś zwolennikiem przypraw i ziół, możesz sięgnąć po preparat na wzdęcia zawierający symetykon. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu są one łatwiej usuwane poprzez pasaż treści jelitowej. [3] Lek występuje w postaci kapsułek lub kropli. Jego zaletą jest to, że nie wchłania się po podaniu doustnym i jest wydalany przez przewód pokarmowy w niezmienionej postaci. Może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży.
O płaskim brzuchu marzy wiele kobiet i mężczyzn. Już dziś można zacząć wyrabiać nawyki mogące pomóc dobrze i korzystnie wyglądać oraz zrezygnować z działań, które w tym przeszkadzają.
Powyższy artykuł nie jest poradą lekarską. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Bibliografia
[1] J. Wicherski, S. Schlesinger, i F. Fischer, „Association between Breakfast Skipping and Body Weight—A Systematic Review and Meta-Analysis of Observational Longitudinal Studies”, Nutrients, t. 13, nr 1, s. 272, sty. 2021, doi: 10.3390/nu13010272.
[2] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.
[3] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 czerwiec 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/