Nawracające infekcje dróg moczowych są częstym problemem, na który skarży się wiele osób, zwłaszcza kobiet. Ból, świąd i pieczenie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Dodatkowo, nieleczona infekcja doprowadzić może w konsekwencji do poważniejszych problemów, na przykład choroby nerek. Jaka jest przyczyna nawracających infekcji i jak można im przeciwdziałać?
Spis treści:
ToggleInfekcje układu moczowego mają niestety często charakter nawracający. Powodują je zazwyczaj zakażenia bakteryjne, którym sprzyjają takie czynniki jak:
Infekcje zdarzają się zwykle częściej latem, ponieważ wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii.
Sprawdź także: Częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach? To może być zapalenie pęcherza!
Do najważniejszych sposobów dbania u układ moczowy i przeciwdziałania infekcjom należy odpowiednia higiena. Nie oznacza to jednak wyłącznie odpowiednio częstego mycia, ale również wybieranie odpowiednich środków myjących. Zwykłe mydła mogą zaburzać pH okolic intymnych, powodując zmiany w naturalnie występującej florze bakteryjnej. To z kolei przyczynia się często do rozwoju bakterii chorobotwórczych. Warto więc wybierać płyny do higieny intymnej i pamiętać o przewiewnej bieliźnie z włókien naturalnych.
Na funkcjonowanie układu moczowego duży wpływ ma również dieta i styl życia. Zwykle częstotliwość infekcji spada wraz ze zmniejszeniem masy ciała oraz obniżeniem poziomu cukru we krwi. Stąd też zdrowa, zbilansowana dieta, wyeliminowanie żywności wysokoprzetworzonej oraz używek zdecydowanie poprawia funkcjonowanie układu moczowego.
W przypadku nawracających infekcji dolnych dróg moczowych warto włączyć do swojej diety produkty bogate w witaminę C i żurawinę: świeżą lub suszoną. Polecane są również napary ziołowe zawierające liście brzozy, połocznik, mącznicę, skrzyp oraz liście borówki brusznicy. Jeśli jednak problem jest poważniejszy i infekcja dotyczy również nerek, ważne jest omówienie diety z lekarzem. Zazwyczaj zaleca się zdecydowane obniżenie ilości cukru, białka, a także zmniejszenie zawartości sodu i potasu.
Jeśli pomimo wdrożenia zmian w diecie i codziennej higienie infekcje nawracają, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Problemu nie należy bagatelizować. Nieleczone stany zapalne układu moczowego nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale mogą znacząco wpłynąć na pogorszenie ogólnej kondycji organizmu.
Powyższy artykuł nie jest poradą lekarską. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.