Drewno jest najbardziej uniwersalnym materiałem budowlanych w historii. Wraz z upływem lat i postępem technologii, na rynku pojawiają się nowe materiały, które rywalizują z tym budulcem.
Drewno trzyma się jednak nad wyraz mocno i wytrzymuje konkurencję ze strony bardziej nowoczesnych materiałów. W ostatnim czasie obserwujemy dość wyraźny powrót do klasycznych, ekologicznych materiałów, których drewno jest najznakomitszym reprezentantem. Drewno towarzyszyło człowiekowi od zawsze, z niego powstawały pierwsze prymitywne domostwa. Materiał ten był tani i ogólnodostępny. Każdy mógł go łatwo pozyskać i poddać odpowiedniej obróbce nawet bez konieczności wykorzystywania zaawansowanych narzędzi. W chwili obecnej drewno stanowi jednak materiał będący synonimem dobrego smaku i gustu gospodarza domu, a często wskazuje na jego zamożność.
Dużą zaletą drewna jest to, że można je wykorzystywać do konstruowania niemal wszystkich elementów budowy domu, jak również aranżacji wnętrz. Materiał ten może być wykorzystany – jako element konstrukcji domu, poszycia dachowego, ścian, do wykonania klasycznej elewacji budynku, ale także jako element dekoracyjny oraz materiał, z którego wykonane są podłogi tzw. wood flooring oraz drzwi i ramy okien. Utrzymująca się fascynacja drewnem jest sygnałem dla producentów, którzy starając się zaspokoić gusta klientów wprowadzają na rynek coraz to nowe rozwiązania w tym zakresie.
Drewno jako budulec posiada wiele zalet, do których możemy zaliczyć jego trwałość, podatność na obróbkę, względną lekkość, właściwości izolacyjne w sensie termicznym i elektrycznym. Drewno jest materiałem o bardzo różnorodnej strukturze, fakturze i kolorze i dlatego też posiada bardzo ceniony walor dekoracyjny.
Do wad drewna należy zaliczyć to, że jest materiałem łatwopalnym i podatnym na odkształcenia. W chwili obecnej drewno charakteryzuje się również stosunkowo wysoką ceną.
Do najpopularniejszych gatunków drewna wykorzystywanego do budowy i wyposażania domów zaliczamy wiąz, dąb i buk, które są stosowane do wykonania stolarki okiennej i podłóg. Z gatunków iglastych popularne są sosna i świerk , które najczęściej stosuje się do wykonywania konstrukcji nośnych. Dzięki swoim właściwościom drewno z tych drzew może być również stosowane w miejscach o dużej wilgotności, a nawet pod wodą.
Należy jednak pamiętać o tym, że decydując się na wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego i dekoracyjnego należy zadbać o jego odpowiednią konserwację, tak aby jego walory estetyczne cieszyły nas przez długie lata jego użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele środków konserwujących drewno, zarówno do konserwacji drewna wystawionego na działanie warunków atmosferycznych, jak i do tego stosowanego wewnątrz budynku.