Myślisz o prowadzeniu własnej firmy? Zanim ją zarejestrujesz, dobrze policz koszty działalności gospodarczej! Pierwsze przychody mogą przyjść dopiero po jakimś czasie, a Ty musisz wiedzieć, jak przetrwać ten czas i jakie wydatki Cię czekają. Ile środków warto mieć na start? Zobacz, jak to oszacować!
Spis treści:
ToggleDobry pomysł na biznes może być iskrą, która napędzi Cię do szybkiego działania. I rzeczywiście, formalności związane z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej są obecnie bardzo małe. Jednak ważne jest nie to, aby założyć firmę, a aby utrzymać się na rynku w długofalowej perspektywie i „ustawić” kurs biznesu na rozwój. Dlatego już na start musisz dobrze znać koszty działalności gospodarczej. Nie czarujmy się: pojawią się już od pierwszego miesiąca, być może na długo przed tym, zanim zaczniesz zarabiać. Trzeba być na nie gotowym i wszystko dobrze policzyć.
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej są uzależnione od wielu czynników. Dlatego nie sposób podać określonej kwoty bez „wgryzienia się” w szczegóły prowadzonego biznesu. Są jednak takie wydatki, które łatwo przewidzieć.
Jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, już od pierwszego miesiąca działalności czekają Cię określone wydatki. Jakie?
Ponadto mogą się pojawić stałe koszty związane z:
W zależności od prowadzonego typu działalności możesz się liczyć także z wydatkami na:
i z innymi podobnymi kosztami. Jeżeli zaś zamierzasz zatrudnić pracowników – licz się z comiesięcznymi wydatkami na pokrycie ich pensji oraz kosztów ubezpieczeniowych i podatkowych z tym związanych. Przy założeniu, że zatrudnisz jedną osobę na pełen etat i zapłacisz jej wynagrodzenie minimalne, będzie to 4 337,28 zł (od lipca 2023 r.).
Comiesięczne koszty działalności gospodarczej to nie wszystko. Warto też pamiętać o inwestycji, którą poniesiesz na start, aby w ogóle „odpalić” biznes. Trudno je oszacować, ponieważ wiele zależy od typu firmy, którą chcesz prowadzić. Czasami „próg wejścia” będzie wysoki – np. jeśli chcesz wejść do branży produkcyjnej – a czasem znacznie niższy.
Przykładowo osoby, które chcą rozpocząć działalność e-commerce, mogą znacznie zredukować koszty na start. Jak? Wystarczy pomyśleć np. o:
Rozważ również o ubieganie się o dofinansowanie na założenie firmy – np. z urzędu pracy czy z funduszy unijnych. Pozyskane środki mogą pomóc Ci w pierwszych miesiącach działalności.
Oszacowanie wysokości kosztów działalności gospodarczej wymaga spojrzenia na firmę w szerokiej perspektywy. Im precyzyjniej policzysz przyszłe wydatki, tym łatwiej będzie Ci przetrwać pierwszy okres prowadzenia biznesu. Zadbaj o to, aby uniknąć przykrych niespodzianek!