Kuliste lampy nie wychodzą z mody. Chętnie po nie sięgamy ze względu na prostą, ponadczasową i uniwersalną zarazem konstrukcję. Sprawdzają się w roli oświetlenia dodatkowego i dekoracyjnego. Uczestniczą w budowaniu przytulnej i przyjaznej atmosfery wnętrza, a do tego są w stanie rozświetlić nawet sporego metrażu pomieszczenie. W jaki sposób dobierać lampy o kulistych kloszach? Czy nadają się do zastosowania w każdym wnętrzu i w dowolnej aranżacji? Sprawdzamy!
Spis treści:
ToggleKuliste lampy są niczym mała czarna w garderobie każdej kobiety – cechuje je uniwersalność, praktyczność i klasyczna estetyka. Wnętrzom dodają elegancji. Jeśli zamiast mlecznego klosza wybierzemy transparentny, uzyskamy efekt glamour, a lampa stanie się biżuterią dla wnętrza. Na tym jednak nie koniec możliwości oświetlenia, które można wybrać np. z oferty https://azzardo.com.pl/.
Kulisty kształt jest subtelny, a zarazem charakterystyczny. Tego typu oświetlenie zwykle pozbawione jest dodatkowych ozdób i zwracających na siebie uwagę detali, ale wygrywa jakością wykonania, kolorystyką, dopracowaną estetyką, a nawet licznymi punktami świetlnymi, które mogą być rozmieszczone na różnych wysokościach.
W konstrukcjach kulistych lamp znajdujemy propozycje opatrzone mlecznymi kloszami lub tymi, które są całkowicie transparentne i ukazują wnętrze wypełnione nierzadko równie ciekawą żarówką. Którą opcję wybrać i do jakiego wnętrza?
Mleczne klosze w połączeniu z kulistym kształtem doskonale wpisują się w charakter wnętrz klasycznych, retro, skandynawskich, a także nowoczesnych, w których dominują minimalizm i prostota. Z kolei lampy o kulistych, ale transparentnych kloszach to propozycja do aranżacji glamour, eleganckich, a nawet luksusowych. Industrialne i loftowe stylizacje wnętrzarskie możemy uzupełnić lampami z przezroczystymi kloszami, które łączy podstawa w kolorze złota, miedzi lub czerni.
Decydując się na kuliste oświetlenie, zwróćmy uwagę na wystrój, jaki chcemy uzyskać. uwzględnijmy również metraż danego pomieszczenia i jego wysokość, aby małego lub niskiego wnętrza nie przytłoczyć zbyt obszerną konstrukcją.
Nie możemy zapominać o mocy światła. Dobierzmy ją zgodnie z przeznaczeniem i miejscem montażu kulistych lamp. Ciepłe światło białe, o niewielkiej mocy, sprawdzi się jako oświetlenie dodatkowe, dekoracyjne, oferujące subtelną wiązkę, która buduje przytulną atmosferę, np. w sypialni. Większej mocy potrzebujemy, gdy zależy nam na równomiernym oświetleniu całego pomieszczenia, a także wtedy, gdy liczymy na światło zadaniowe.
Omawiane konstrukcje są idealne do sypialni, salonów, jadalni, a nawet kuchni. Nie doświetlimy nimi jednak blatów roboczych. Poza tym nie jest to odpowiedni wybór do łazienki, która ma zupełnie inne wymagania pod względem oświetlenia. Kuliste konstrukcje nie sprawdzą się w wąskim i niskim przedpokoju. W tym miejscach zdecydowanie lepiej jest postawić na inne modele lamp.
Trzymając się powyższych wskazówek, uda nam się znaleźć oświetlenie kuliste, które będzie funkcjonalne i ciekawe wizualnie.