Liga Konferencji, najmłodsza spośród wszystkich europejskich rozgrywek piłkarskich, wkroczyła w nowy piłkarski sezon 2024/2025 z szeregiem istotnych zmian. Mają one – podobnie jak w Lidze Mistrzów i Lidze Europy – uatrakcyjnić rywalizację. Co warto wiedzieć o nowym sezonie trzeciego poziomu europejskich pucharów? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
ToggleW sezonie 2024/2025 Liga Konferencji przeszła istotne zmiany, które wpłyną na dynamikę rozgrywek. Najbardziej zauważalną modyfikacją jest skrócenie oficjalnej nazwy rozgrywek z „Liga Konferencji Europy” na po prostu „Liga Konferencji”. To jednak tylko początek nowości, które czekają zarówno zawodników, jak i kibiców.
Największą zmianą jest wprowadzenie fazy ligowej zamiast tradycyjnej fazy grupowej. Zamiast przydzielania 32 drużyn do stałych grup, 36 zespołów będzie rywalizować w losowo dobranych meczach. Każda drużyna rozegra sześć spotkań – trzy u siebie i trzy na wyjeździe. Przeciwnicy będą losowani z sześciu koszyków, bazujących na współczynnikach UEFA, co zapewni większą różnorodność rywalizacji.
Dla wielu drużyn nowy format może być bardziej wymagający, ale jednocześnie daje większe możliwości na spotkania z różnymi przeciwnikami na przestrzeni kilku kolejek. To z kolei może zwiększyć emocje i nieprzewidywalność rozgrywek, co jest atutem dla kibiców.
Po fazie ligowej, w której każda drużyna rozgrywa sześć meczów, zespoły będą klasyfikowane w zależności od liczby zdobytych punktów. Awans bezpośredni do 1/8 finału uzyskają tylko najlepsze drużyny. Osiem zespołów, które zakończą fazę ligową na pierwszych lokatach, automatycznie awansuje do 1/8 finału. Oznacza to, że zespoły te zyskują dodatkowy czas na przygotowanie się do dalszej rywalizacji.
Taki system nagradza najlepszych za ich wyniki w fazie ligowej, a jednocześnie umożliwia zespołom niżej sklasyfikowanym wciąż walczyć o sukces. Dla drużyn z miejsc 9-24 nie wszystko jest jeszcze stracone.
Te zespoły zagrają w 1/16 finału. W tej fazie rozgrywek zmierzą się w dwumeczach (mecz i rewanż), a zwycięzcy awansują do 1/8 finału, gdzie dołączą do wcześniej zakwalifikowanych najlepszych ośmiu drużyn. W dalszej części rozgrywek rywalizacja będzie wyglądała tak, jak dotychczas.
W sezonie 2024/2025 Jagiellonia Białystok i Legia Warszawa zasmakują, jak wygląda nowa forma rozgrywki. Z każdym kolejnym etapem rozgrywek Liga Konferencji Europy typy to popularny temat wśród fanów, którzy próbują przewidzieć wyniki spotkań.
Legia Warszawa przeszła przez kwalifikacje z imponującą determinacją, pokonując kolejno walijskie Caernarfon Town, duńskie Broendby oraz kosowską Dritę. Warto również wspomnieć, że o udział w Lidze Konferencji walczyły także Śląsk Wrocław oraz Wisła Kraków, ale niestety obie drużyny odpadły na etapie eliminacji.
Rywale mistrzów Polski w fazie ligowej to: FC Kopenhaga (Dania), Petrocub Hincesti (Mołdawia), Molde FK (Norwegia), NK Celje (Słowenia), FK Mlada Boleslav (Czechy) i Olimpija Lublana (Słowenia). Legioniści zaś zmierzą się z Betisem Sewilla (Hiszpania), TSC Backa Topola (Serbia), Dynamem Mińsk (Białoruś), Omonią Nikozja (Cypr), FC Lugano (Szwajcaria) i Djurgardens (Szwecja).
Sezon Ligi Konferencji 2024/2025 potrwa jak zwykle kilka miesięcy, a faza ligowa rozpoczęła się na początku października. Przedstawiamy daty, które warto zapamiętać:
Po zakończeniu fazy ligowej najlepsze zespoły awansują do fazy pucharowej, która rozpocznie się w lutym 2025 roku. Konkretne terminy to:
Finał tego sezonu Ligi Konferencji odbędzie się we Wrocławiu.
Liga Konferencji to nie tylko prestiż i sportowe emocje, ale również konkretne nagrody finansowe, które motywują drużyny do walki. Zwycięzca rozgrywek otrzyma aż 5 milionów euro (ponad 20 milionów złotych). To istotna suma, zwłaszcza dla klubów, które nie dysponują tak dużymi budżetami jak europejskie giganty.
Ponadto triumfator Ligi Konferencji automatycznie zapewnia sobie miejsce w następnym sezonie Ligi Europy. To dodatkowa korzyść, która sprawia, że walka o pierwsze miejsce jest jeszcze bardziej opłacalna. Dla wielu klubów mniejsze europejskie rozgrywki mogą stać się trampoliną do rywalizacji na wyższym poziomie, jakim jest Liga Europy, a w dalszej perspektywie – Liga Mistrzów.
BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze.
Artykuł sponsorowany.