Medytacja może pomóc w osiągnięciu stoickiego spokoju / fot. jcomp freepik.com
Wszyscy w życiu dążymy do osiągnięcia spokoju i harmonii. Ludzie pragną to osiągnąć już od starożytności, dlatego powstał stoicyzm. Filozofia ta, pomimo powstania wieki temu, wciąż może okazać się przydatna w obecnym świecie. Dużo stresu, natłok informacji i problemy życia codziennego ciągle wpływają na nasze złe samopoczucie, dlatego warto zasięgnąć mądrości starożytnych stoików.
Spis treści:
ToggleStoicyzm wywodzi się ze starożytnej Grecji i został utworzony przez Zenona z Kition w Atenach, ok. IV-III wieku p.n.e. Później głównymi przedstawicielami, którzy rozwijali ten nurt byli Epiktet, Seneka oraz Marek Aureliusz. Zakładali oni i doskonalili myśl, wedle której człowiek powinien się od wszystkiego emocjonalnie zdystansować i powinien nim rządzić rozum.
Założenia stoicyzmu są proste w teorii, natomiast w praktyce o wiele trudniej je wdrożyć w życie i ich przestrzegać.
Stoicy nie dążyli do całkowitego stłumienia i wyzbycia się emocji, a żeby gniew, strach, nadmierny smutek lub radość nie przejmowały nad nimi kontroli. Skupiali uwagę tylko na tym, nad czym sami mieli kontrolę – swoimi reakcjami, przekonaniami i decyzjami. Wydarzenia takie jak kogoś śmierć, pogoda lub opinie innych nie miały dla nich znaczenia, ponieważ nie mogli nad tym panować.
Stoicyzm w obecnych czasach okazuje się bardzo przydatną filozofią, ponieważ może nam pomóc w radzeniu sobie z kryzysami, np.: chorobami, stratą bliskich, porażkami. W dobie internetu ciężko również uniknąć hejtu ze strony innych użytkowników dlatego warto stosować stoicką myśl zdystansowania się od tego, co inni myślą i mówią, ponieważ nie mamy na to wpływu. Utrzymując stoicki spokój i żyjąc w cnocie, możemy cieszyć się w życiu małymi rzeczami i być wdzięczni za każdy dzień. Nie zamartwiamy się nadmiernie i żyjemy tu i teraz.
Jak można zauważyć stoicyzm nie odszedł w zapomnienie i można się do jego zasad stosować obecnie. Wpływa to korzystnie na nasze życie i to jak postrzegamy wszystko wkoło. Można zgodnie z nim praktykować poranne refleksje i wieczorne medytacje, dla poprawy samopoczucia. Filozofia spokoju, uważności i rozumu pozwala nam na kontrolowanie swoich emocji i ćwiczenie opanowania w codziennych sytuacjach.
Flaga Finlandii, najszczęśliwszego kraju na świecie / fot. Allexxandar freepik.com
Kobieta budząca się z rana Źródło: pinterest.com
that girl trend, zdjęcie KoolShooters z Pexels.com.pl