Apteczka domowa z lekami i opatrunkami / fot. freepik freepik.com
Często w domu może dojść do niewielkiego incydentu, podczas którego możemy sobie zrobić krzywdę. Czasem w kuchni zacinając się nożem przy krojeniu czegoś, parząc się gorącą wodą lub przy smażeniu, a czasami zjemy coś nieświeżego. Czasem może także pojawić się jakiś ból, reakcja alergiczna lub zaskoczy nas choroba. Zawsze w takim przypadku trzeba być przygotowanym, aby móc szybko pomóc sobie lub innym. Mając odpowiednio wyposażoną apteczkę w domu, jesteśmy w stanie zapobiec wszystkiemu.
Spis treści:
ToggleW domowej apteczce powinny znaleźć się równego rodzaju leki, opatrunki, maści oraz inne przydatne przedmioty. Poniżej znajduje się lista rzeczy, których nie może zabraknąć w apteczce oraz dodatkowe elementy, o które warto ją poszerzyć:
Oprócz leków trzeba także pamiętać o przedmiotach potrzebnych do opatrzenia rany. Podstawowymi opatrunkami, które należy trzymać w domowej apteczce są:
W apteczce powinny się także znaleźć indywidualne leki, które są nam potrzebne, jeśli na coś przewlekle chorujemy. Należy też pamiętać, że wyposażenie apteczki samochodowej jest zupełnie inne i składa się tylko z opatrunków, nie można w niej trzymać leków i płynów.
Apteczka domowa powinna być w łatwo dostępnym miejscu. Należy jednak pamiętać, że jeśli w domu ma się małe dzieci, musi być to takie miejsce, do którego nie dosięgną. Musi być bezpiecznie i przystępnie. Może to być wyższa półka w szafce w łazience, w kuchni lub innym pomieszczeniu, które uznamy za odpowiednie.
Kolejną ważną rzeczą jest trzymanie całego wyposażenia apteczki w jednym miejscu, ponieważ w niespodziewanej sytuacji często nie ma czasu na szukanie danego leku i zastanawianie się, gdzie został odłożony. Dobry pomysłem jest trzymanie wszystkiego w jakimś pudełku (kartonowe lub plastikowe), kosmetyczce, albo torbie. Łatwiej wtedy wszystko zorganizować i poukładać.
Bardzo ważne jest również uzupełnianie apteczki domowej na bieżąco i sprawdzanie dat ważności. Leki po terminie mogą nam zaszkodzić, a nie mając w niej leków, które mają dobrą datę i są zdatne do użycia, sprawia, że apteczka staje się bezużyteczna. Wyposażenie apteczki i trzymanie się powyższych wskazówek sprawi, że żadna sytuacja nas nie zaskoczy i będziemy gotowi do pomocy.
Dieta pudełkowa z dostawą - jak odpowiednio dopasować kaloryczność? Zdjęcie: Adobe Stock
Joga dla dzieci, fot. freepik, pl.freepik.com
Joga twarzy, fot. serezniy createvista.com