Firmy cateringowe prześcigają się w tworzeniu różnorodnej oferty i atrakcyjnych promocji. Wybór cateringu dietetycznego może być zatem nie lada wyzwaniem. Zanim klient otrzyma paczkę z jedzeniem, musi podjąć kilka decyzji. Duże znaczenie ma nie tylko to, jaką firmę wybierze, ale również, na jaki rodzaj i kaloryczność diety się zdecyduje. W tym wpisie podpowiemy, jak odpowiednio dopasować kaloryczność diety pudełkowej, aby jeść zdrowo, pożywnie i nie marnować żywności.
Spis treści:
ToggleJeśli do tej pory nie byłeś na diecie odchudzającej, prawdopodobnie nic nie mówią Ci pojęcia “zapotrzebowanie energetyczne” czy “kalkulator kalorii”. Większość z nas spożywa posiłki wtedy, kiedy odczuwa głód, a porcję jedzenia określa intuicyjnie. Wiedza na temat zapotrzebowania energetycznego może się jednak przydać, szczególnie wtedy, gdy wybieramy dietę pudełkową.
Zapotrzebowanie energetyczne to liczba kalorii, jakiej dziennie potrzebuje organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Warto mieć świadomość, że organizm zużywa energię (kalorie) zarówno na wszystkie podstawowe funkcje życiowe (takie jak oddychanie, trawienie), jak i na całą aktywność w ciągu dnia (związaną z pracą czy aktywnością fizyczną). Im bardziej jesteśmy aktywni, tym więcej kalorii potrzebujemy.
Zapotrzebowanie na kalorie jest jednak kwestią bardzo indywidualną i zależy między innymi od: wieku, płci, wzrostu, aktualnej masy ciała, trybu życia i ogólnego stanu fizjologicznego organizmu. Aby sprawdzić wartość zapotrzebowania energetycznego, najlepiej skorzystać z internetowych narzędzi, tzw. kalkulatorów kalorii. Wynik z kalkulatora będzie informacją, ile kalorii spożywać dziennie, aby utrzymać aktualną masę ciała.
Catering dietetyczny cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród osób aktywnych i tych, którym zależy na zmianie nawyków żywieniowych. Niektórzy sięgają po “pudełka” w konkretnym celu – na przykład chcą zrzucić zbędne kilogramy lub zbudować masę mięśniową. W tych przypadkach wynik z kalkulatora należy zmodyfikować i wybrać dietę pudełkową o niższej lub wyższej wartości niż wskazuje Twoje zapotrzebowanie energetyczne.
W celu redukcji masy ciała można zastosować odpowiednio zbilansowaną dietę redukcyjną, czyli jadłospis z deficytem kalorycznym. Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż przyjmuje z pożywieniem. Wartość deficytu należy ustalić indywidualnie (na przykład za pomocą kalkulatora lub podczas konsultacji z dietetykiem).
Podobnie wygląda sprawa z dietą na przytycie (lub zbudowanie masy mięśniowej). W tym przypadku jednak do wyniku z kalkulatora dodajemy nadwyżkę kaloryczną. Nadwyżka powinna pochodzić z wysokokalorycznych produktów, które jednocześnie są bogate odżywczo.