Do notariusza zwykle nie chodzimy szczególnie często. Część osób prawdopodobnie w ogóle nigdy nie odwiedziła notariusza. Prędzej czy później jednak zdarzy się, że będziemy musieli załatwić u niego jakąś sprawę. Czym zajmuje się notariusz i jakie są jego obowiązki? Z czym możemy do niego przyjść i jakie problemy może rozwiązać?
Spis treści:
ToggleWarto przede wszystkim zastanowić się, kim tak naprawdę jest notariusz. Część ludzi kojarzy go głównie ze śmiercią i spadkami. Okazuje się jednak, że notariusz to przede wszystkim prawnik, który tworzy akty stosowania prawa oraz w niedużym stopniu świadczy również pomoc prawną. Jego głównym zadaniem, według ustawy, jest ograniczenie sporów sądowych. To dzieje się poprzez jego nadzór nad sporządzanymi dokumentami z uwzględnieniem porządku prawnego, a także woli poszczególnych osób, w których to imieniu dokonuje czynności notarialnych.
Bardzo duża część czynności prawnych wymaga ingerencji notariusza, czyli na przykład spisania aktu notarialnego. Tylko wtedy czynności te są skuteczne i mogą być respektowane. Dotyczą one na przykład oczywiście spadku, ale również założenia księgi wieczystej czy przepisania jakiejś nieruchomości. Często do notariusza udają się również osoby, którym zależy na rozdzielności majątkowej. Okazuje się więc, że notariusz jest niezbędny w wielu dziedzinach życia i błędnie kojarzy nam się tylko z osobą smętnie odczytującą ostatnią wolę zmarłego.
Czym jeszcze zajmuje się notariusz? W jakich czynnościach notarialnych jest jeszcze potrzebny? Zgodnie z ustawą, notariusz może dokonywać czynności takich, jak:
Do kompetencji notariusza dochodzi również sporządzanie innych czynności notarialnych, takich jak na przykład sporządzenie testamentu notarialnego. Warto wiedzieć, że notariusz nie może dokonać czynności notarialnych, które mogłyby być niezgodne z prawem, a także jeśli miałby wątpliwości, czy jako strona jesteśmy zdolni do czynności prawnych.
Wizyta u notariusza oczywiście wiąże się z obowiązkiem zapłaty. W zależności od typu usługi i czynności, które podjął – kwota, jaką będziemy musieli zapłacić będzie różna. Jeśli jednak udajemy się do notariusza z jakąś prostą sprawą, taką jak na przykład, często spotykane ostatnimi czasy, zawarcie umowy okazjonalnej, która wymaga wizyty u tego prawnika – możemy liczyć się z kwotą rzędu kilkuset złotych. Zwykle są to koszta jednorazowe, ponieważ sprawy, z którymi udajemy się do kancelarii są szybkie i proste do rozwiązania, jednak przez swój typ wymagają one poświadczenia notariusza.
Każda kancelaria będzie cechowała się innymi cenami, dlatego ciężko określić konkretną kwotę, jaką może chcieć od nas notariusz. Pamiętajmy jednak, że z racji, iż jest on niezbędny do wykonania niektórych czynności – nie znajdziemy innej opcji aniżeli udanie się do niego i załatwienie sprawy, która jest dla nas istotna. Nie możemy bowiem na własną rękę podjąć się czynności, do których wymagany jest notariusz – umowy zawarte w ten sposób w celu oszczędzenia pieniędzy – będą nieważne.