Na rynku w oświetleniu domowych pomieszczeń i nie tylko dominują świetlówki kompaktowe, które można zakwalifikować do klas energetycznych A albo B. Najczęściej spotykane świetlówki mają temperaturę barwową 2700K.
Na rynku w oświetleniu domowych pomieszczeń i nie tylko dominują świetlówki kompaktowe, które można zakwalifikować do klas energetycznych A albo B. Najczęściej spotykane świetlówki mają temperaturę barwową 2700K (zbliżoną do temperatury barwowej żarówki) albo 6400K (dają światło dzienne). Skuteczność świetlna ich jest na poziomie ok. 50 lm/W.
Postęp technologiczny pozwolił na rozwiązanie wielu kwestii związanych z funkcjonowaniem lamp fluorescencyjnych, czyli popularnych świetlówek. Jest to już znana technologia, gdzie szklaną bańkę świetlówki wypełnia gaz emitujący światło po podłączeniu napięcia do lampy. Podobna technologia jest także wykorzystana w lampach wysokoprężnych do wszelkiego typu opraw ulicznych, przemysłowych i innych. Błędne opinie na temat świetlówek niestety nadal funkcjonują w opinii społecznej.
Tymczasem:
Włączanie i wyłączanie świetlówki kompaktowej nie wpływa już na trwałość świetlówki.
Obecne standardy, niezbędne do otrzymania statusu „produktu energooszczędnego” (Energy Recommended) wymagają ponad 3000 przełączeń na 8000 testowych godzin pracy, co może znacznie przekraczać częstość przełączania na potrzeby domowe.
Powszechnie dostępne są świetlówki kompaktowe o kształtach i wymiarach bańki przypominającej żarówkę.
Nie ma powodu, by świetlówka kompaktowa pozostawała włączona na dłużej, niż zwykła żarówka, ponieważ wcale nie zużywa więcej energii podczas uruchomienia i działa bardzo wydajnie już po pierwszych 2-3 sekundach od włączenia.
Obecnie dostępne są świetlówki, których światło można ściemniać za pomocą zwykłych domowych ściemniaczy, bądź poprzez ściemnianie stopniowe, używając standardowego przełącznika światła.
Świetlówki kompaktowe wytwarzają stałe, wolne od migotania, niestroboskopowe światło. Dzięki elektronicznemu układowi zasilającemu pracują w wysokiej częstotliwości, pomiędzy 30000-50000 Hz (przy normalnej częstotliwości w sieci 50 Hz).
Podczas użytkowania świetlówki nie emitują rtęci, wobec tego są bezpieczne, zarówno dla zdrowia jak i dla środowiska. Zawartość rtęci w lampach, przez ostatnie 25 lat została ograniczona o ponad 90%.
Każde urządzenie elektryczne lub elektroniczne podczas pracy wytwarza w swoim bliskim otoczeniu pole elektromagnetyczne (EMF). Dotyczy to również elektrycznych źródeł światła, ale pole emitowane przez lampy energooszczędne jest znacznie niższe od dopuszczalnych bezpiecznych wartości
Uwagi zebrane w powyższym artykule warto wziąć pod uwagę przy okazji zakupu oświetlenia. Obecnie bardzo popularne są źródła LED, jest ich ceny nadal są wysokie i domowi użytkownicy często sięgają po bardziej standardowe rozwiązania.
Joanna Pera
Nazywam się Joanna Pera i jestem copywriterką dla www.venus-and-mars.com, miejsca, gdzie moje zainteresowania zdrowiem, wellness, technologiami, motoryzacją i zarządzaniem budżetem znalazły wspólną płaszczyznę. Jako entuzjastka zarówno "kobiecej" jak i "męskiej" sfery życia, łączę w swojej pracy pasję do odkrywania nowych miejsc, dbałość o dobre samopoczucie z zamiłowaniem do nowinek technicznych i motoryzacyjnych. Dla mnie lifestyle to nie tylko dbałość o ciało i przestrzeń wokół siebie, ale również ciekawość świata, technologii, które sprawiają, że życie staje się łatwiejsze, oraz umiejętność i wykształcenie w kierunku zarządzania finansami, by móc cieszyć się wolnością w różnych aspektach życia.