Stodoły przerabiane na budynki mieszkalne nie są nowym wynalazkiem. Z kolei projekty domów typu stodoła tworzonych od podstaw to stosunkowo świeże rozwiązanie w Polsce. Szczególną popularność zdobywa od kilku-kilkunastu lat (w zależności od regionu/kraju), ma swoich zwolenników i przeciwników. W tym artykule przeczytasz jednak o trzech niezwykle istotnych i interesujących zaletach tego architektonicznego rozwiązania!
Spis treści:
ToggleProjekt stodoła to projekt energooszczędny! Należy o tym wspomnieć ze szczególnym naciskiem, ponieważ mnóstwo osób zainteresowanych tego typu realizacją decyduje się na nią między innymi z tego powodu. Skąd energooszczędność? Prosta bryła prostokąta, na której zbudowana jest nowoczesna stodoła, to bryła bez załamań dachowych, wnęk, wieżyczek, wykuszy czy innego rodzaju elementów odpowiadających za wyższe zużycie energii.
Nowoczesna stodoła parterowa jest w dodatku wyposażona (w zależności od projektu) w duże lub bardzo duże panoramiczne okna. Dzięki nim dogrzanie budynku zimą staje się łatwiejsze. Wystarczy korzystać z energii, którą zapewniają promienie słoneczne. Inwestycja w fotowoltaikę dodatkowo pomaga obniżać wydatki energetyczne!
Właściciel działki znajdującej się na wsi lub terenu podmiejskiego z pewnością zwróci uwagę na projekt nowoczesnego domu stodoły. Dlaczego? Powód jest bardzo istotny – możliwość budowy domu nawet na bardzo wąskich działkach. To zazwyczaj teren, którego szerokość nie przekracza 23 metrów.
Dom stodoła postawiony na takiej działce świetnie się na niej prezentuje, zapewniając także sporą przestrzeń na urządzenie ogrodu. Jego powierzchnia może być także znacznie większa niż powierzchnia budynku budowanego na podstawie tradycyjnych projektów. To jednak nie wszystko. Projekty domów tego typu sprawdzają się na działkach z wyraźnym spadkiem terenu. Nachylenie gruntu nie jest przeciwskazaniem do budowy domu stodoły.
Każdy fachowiec, który zajmuje się budowlanką, wie, że im więcej poziomów, udziwnień czy modyfikacji bryły planu domu, tym większy koszt jego wybudowania. Domy stodoły są zazwyczaj budowlami parterowymi. Zdarzają się oczywiście modele z antresolami, a nawet poddaszami czy garażami, jednak klasyczna wersja tego domu to stodoła parterowa. Prosty, prostokątny plan domu sprawia, że jego wybudowanie staje się znacznie prostsze, łatwiejsze i najzwyczajniej w świecie – tańsze.
To oczywiście przy założeniu, że projekt nie będzie nadto skomplikowany. Im więcej modyfikacji, tym większe koszta budowy. Piętrowe domy stodoły są oczywiście wykonywane przez wiele firm z doświadczeniem. Lata praktyki pozwalają im obniżyć koszta budowy takiego domu, pamiętaj jednak, że to dom stodoła typu parterowego jest najlepszym sposobem na oszczędność związaną z kosztami realizacji projektu.
Jesteś zainteresowany domami energooszczędnymi? A może jesteś właścicielem wąskiej działki i zastanawiasz się, jaki projekt domu pasowałby do niej najbardziej? Preferujesz nowoczesne rozwiązania o niezwykle oryginalnej estetyce? W takim razie nowoczesna stodoła jest typem projektu domu, który powinien zwrócić twoją uwagę. Korzyści wynikające z realizacji projektu to także niedługi czas budowy, niższe koszty utrzymania budynku oraz niezwykła funkcjonalność wnętrz!