Akustyka pomieszczenia to bardzo istotny aspekt tam gdzie liczy się jakość dźwięku. Studio nagraniowe, hala koncertowa, klub muzyczny i każde inne miejsce, w którym ważne jest, aby dźwięk nie był zakłócony zwykle ma w tej kwestii określone rozwiązania. Panele akustyczne, pułapki basowe (bass trap) i dyfuzory to bardzo istotne, wręcz niezbędne elementy takiego pomieszczenia.
Wszystkie wymienione produkty ulokowane w sali odsłuchowej w sposób przemyślany spektakularnie zmieniają jakość dźwięku. Dobrze działający narząd słuchu u człowieka powoduje, że podświadomie orientuje się on, kiedy zaburzona jest akustyka pomieszczeń. Ludzie związani ze światem częstotliwości dźwiękowych wyczuwają nawet najbardziej subtelne zakłócenia i detale. Są oczywiście sytuacje, w których osoby bez wybitnych predyspozycji w tym kierunku również zauważają problemy akustyczne. Przykładem może być wykład na uczelni, który jest niezrozumiały ze względu na bardzo duży pogłos. Źródłem takiego problemu może być fatalna adaptacja akustyczna sali, w której przeprowadzane są zajęcia. Akustyka pomieszczeń to temat, który bardzo mocno dotyczy świata muzyki i na potrzeby tej branży produkowana jest ogromna ilość ustrojów akustycznych. Tego typu elementy pomieszczenia bardzo dobrze sprawdzają się również w domowych warunkach.
Spis treści:
ToggleW warunkach domowych bardzo pożądana jest właściwa akustyka pomieszczeń. Oczywiście chodzi o sytuację, w której mamy do czynienia ze sprzętem grającym, bądź domowym studiem nagrań. Nagrywając ścieżki programem DAW za pomocą mikrofonu (pojemnościowego/lampowego) należy zadbać o przestrzeń dookoła mikrofonu (potocznie nazywaną niekiedy kabiną). Tego typu ustrój akustyczny może składać się z trzech prostokątnych paneli ustawionych przykładowo w rogu pokoju. Wewnątrz wstawia się wtedy statyw z mikrofonem. Stosowanym zabiegiem jest często pomimo domowych warunków adaptowanie całego pokoju. W takiej sytuacji tworzenie kabiny jest już zbyteczne. Czasami dodatkowo stosuje się na statywie specjalny filtr (Reflection Filter), który sam w sobie absolutnie nie zastępuje paneli akustycznych. Aby prawidłowo zaadaptować domowe pomieszczenie niekoniecznie musimy korzystać z pomocy specjalistów. Warto jest kierować się zasadami, którymi rządzi się akustyka i poczytać na ten temat dostępne publikacje.
Panele akustyczne to elementy adaptacji akustycznej wykonane na przykład ze specjalnie do tego przeznaczonej wełny mineralnej. Pokryte materiałem zapewniają wysoką estetykę pomieszczenia, ale ich główną funkcją jest minimalizacja niechcianych zjawisk akustycznych.
Pogłos wspomnianej na wstępie wpisu sali wykładowej jest bardzo dosadnym przykładem. W przypadku nagrywania w domu wokalu lub instrumentu za pomocą mikrofonu (tym bardziej pojemnościowego) panele akustyczne są niezbędne. Podobnie sytuacja ma się z pomieszczeniem, w którym dochodzi do realizacji miksu i masteringu. Wszelkie niedoskonałości w akustyce pomieszczenia są bardzo wyraziste podczas odsłuchu nagrania i szkoda jest marnować potencjał wokalisty/instrumentalisty, a także osoby odpowiedzialnej za poprawę jakości nagranego materiału. Dzięki zastosowaniu ustrojów dźwięk jest wchłaniany i rozpraszany, co redukuje do minimum zakłócenia takie jak między innymi pogłos. Panele akustyczne dobrze wpływają na rozkład pasma częstotliwości, to znaczy dźwięk ma zrównoważone dolne, średnie i górne tony.
Wysokiej jakości ustroje akustyczne, czyli panele oferuje sklep internetowy Bluetone MEDIA. W ofercie znajdują się zarówno ścienne, jak i sufitowe ustroje. Z uwzględnieniem potrzeb danego pomieszczenia i jego specyfiki na stronie sklepu można zakupić kompleksową adaptację akustyczną.
Hybrydowy panel akustyczny pochłaniająco-rozpraszający Slat Abfuser jest dostępny w grubości 5 i 10 centymetrów i pięciu wariantach kolorystycznych. Wymiary tego ustroju wynoszą 100×50 centymetrów. Ten produkt to unikalne połączenie absorbera oraz płyty dyfuzyjnej. To rozwiązanie ma wielu zwolenników w gronie audiofilii. Ze względu na uniwersalne zastosowanie stosując ten panel akustyczny,użytkownik nie naraża się na możliwość zbyt dużego wytłumienia adaptowanego pomieszczenia. Panel świetnie wpływa na rozkładanie się dźwięku po pomieszczeniu, nie zabijając dynamiki przenoszonych częstotliwości.
Panel akustyczny Wave Reflector to połączenie dyfuzora policylindrycznego i absorbera niskich częstotliwości. Wave Reflector nadaje się do bardzo wszechstronnego zastosowania, a montowany może być zarówno na ścianie, jak i suficie. Wymiary panela akustycznego to 100x50x10 centymetrów. Produkt dostępny jest w bardzo wielu kolorach.
Dekoracyjny hybrydowy panel akustyczny WaveFuser Wood łączy pochłanianie i rozpraszanie dźwięku. Wykonanie z naturalnego drewna doskonale rozprasza średnie, a także wysokie częstotliwości. Rozmiar wynosi 50x50x5 centymetrów, a produkt dostępny jest w kilku wybarwieniach. Unikalny wygląd dodatkowo poprawia estetykę adaptowanego pomieszczenia.
Grand Absorber to niepowtarzalnie klimatyczny absorber dźwięku dedykowany pomieszczeniom odsłuchowym. Stylowy wygląd zachowany jest dzięki ręcznie malowanej ramie z litego drewna. Wymiary to 120x60x11 centymetrów. Dostępne są trzy warianty kolorystyczne. Zastosowana w panelu akustycznym technologia zapewnia efektywną niwelację rezonansów i wyeliminowanie dudnienia.
Dyfuzor akustyczny QRD Schoredera typu n7 rozprasza średnie i średnio-wysokie częstotliwości. Eliminacja echa, skrócenie czasu pogłosu oraz poprawa komfortu akustycznego to domena produktu. Dostępny rozmiar to 100x50x11.5 centymetrów. Dyfuzor posiada względnie wąskie i głębokie szczeliny i z tego powodu jest dobrym rozwiązaniem do adaptacji miejsc pierwszych odbić. Stworzony jest z naturalnego drewna liściastego.
Dyfuzor Bluetone QRD typu 2d rozprasza dźwięk efektywnie i wielokierunkowo. Można zabudować nim ścianę, a także sufit. Warto wspomnieć, że produkt separuje stereo i przestrzenność, a także wpływa na słyszalność nawet najmniejszych detali. Rozmiar wynosi 50x50x11.5 centymetrów. Przeznaczenie produktu to kina domowe oraz dedykowane pomieszczenia odsłuchowe. Materiał wykonania to drewno brzozowe.
Jednowymiarowy dyfuzor Bluetone QRD N23 rozprasza fale w bardzo szerokim zakresie. Głębokie szczeliny wpływają mocno na rozproszenie niskiego pasma częstotliwości. Produkt jest niezawodny przy profesjonalnych zastosowaniach, np. wysokiej klasy pomieszczeniach odsłuchowych. Wymiary 100x50x11.5 centymetrów i wykonanie z naturalnego drewna brzozowego zapewniają komfort użytkowania. Ze względu na bardzo dobrą jakość wykonania dyfuzor spełnia nawet audiofilskie oczekiwania.
Tube BassTrap to dyfuzor o owalnym kształcie. Przeznaczony jest do rezonansów własnych pomieszczenia. Poprawiona czytelność i konturowość basu to zdecydowane atuty użytkowania tej pułapki basowej. Absorpcja najniższego pasma dźwiękowego zapewniona jest dzięki wełnie o gęstości 80kg/m3 o właściwościach absorpcyjnych do 50 herców. Produkt poprawia także dynamikę i rozdzielczość najniższych częstotliwości. Wysokość wynosi 100, a średnica 30 centymetrów. Produkt dostępny jest w ponad dwudziestu kolorach.
Produkty firmy Bluetone są świetnym rozwiązaniem dla osób, które dbają o akustykę pomieszczeń. Dzięki przemyślanym i sprawdzonym technicznie rozwiązaniom dźwięk pięknie rozkłada się po pomieszczeniu. Zarówno przy domowych, jak i profesjonalnych zastosowaniach adaptacja wnętrza ma ogromny wpływ na to co słyszymy.