Niezborność, popularnie nazywana astygmatyzmem, jest jedną z najpowszechniejszych wad wzroku. Zaburzenie to często błędnie utożsamiane jest ze schorzeniem narządu wzroku, co nie do końca jest poprawne. Astygmatyzm nie wymaga leczenia, a jedynie korekcji. Sprawdzają się w tym celu odpowiednio dobrane soczewki toryczne. Jak jednak one działają?
Spis treści:
ToggleAstygmatyzm to wada wzroku określana mianem niezborności. Polega ona na deformacji jednego lub obu elementów aparatu wzrokowego. Może być to soczewka lub rogówka. Astygmatyzm prowadzi do zaburzenia symetrii obrotowej gałki ocznej, a to z kolei wpływa na jakość widzenia.
Wiele osób może się zastanawiać, jak widzi astygmatyk? Otóż odkształcenie soczewki lub rogówki sprawia, że ostrość oraz jakość widzenia zostaje analogicznie pogorszona. Astygmatycy często mogą się skarżyć na krzywienie obrazu, poprawne widzenie linii pionowych oraz niepoprawne widzenie linii poziomych – lub odwrotnie. Często osoby dotknięte astygmatyzmem wskazują na fakt, że obraz się im „rozmywa”, na co wpływ ma zmniejszenie ostrości widzenia i czułości na kontrast.
Astygmatyzm jest jedną z tych wad wzroku, której początkowe objawy są bagatelizowane. Za pogorszenie jakości widzenia często wina spada na długie godziny spędzone przed monitorem. Okazuje się, że to właśnie jest początkowy objaw niezborności. Do pozostałych objawów można zaliczyć:
W przypadku zaawansowanego astygmatyzmu jednym z objawów są także silne bóle głowy.
Soczewki to dyskretny sposób na korekcję wad wzroku. Jednocześnie soczewki dla astygmatyków znacznie różnią się od tradycyjnych szkieł kontaktowych. W przebiegu tej wady wzroku polecane są soczewki toryczne. Cechuje je przede wszystkim inna budowa oraz nieco odmienne parametry. Soczewki toryczne przypominają swoim kształtem przecięty na pół obwarzanek. Nie mają one również jednakowej grubości na całej powierzchni – jest ona różna. Standardowe soczewki mają powierzchnię sferyczną. Co ciekawe soczewki toryczne są bardziej czułe na zmianę położenia. Zawsze muszą być noszone w odpowiedniej pozycji, by faktycznie były w stanie korygować astygmatyzm.
Standardowe soczewki dopierane są u optyka i zwykle korygują krótko lub długowzroczność. Soczewki na astygmatyzm mają przede wszystkim korygować kształt jednego z elementów aparatu wzroku. Takie soczewki na astygmatyzm kompensują błędy wynikające z