Miłośnicy ogrodów są zgodni co do tego, że piwonia to jeden z najpiękniejszych kwiatów jakie można wprowadzić do swojego ogrodu. Bardzo wiele dostępnych barw, świetne zestawienie odcieni, które będą prezentować się doskonale w każdym ogrodzie.
Piękny wygląd sprawia, że wiele osób chce wprowadzić piwonie do swojego ogrodu i zastanawia się nad tym w jakiej formie prowadzić ich uprawę, by była jak najbardziej efektywna. Zainteresowanie piwonią wynika jednak nie tylko z jej doskonałego wyglądu, ale również, z tego że roślina ma charakter długowieczny a jej wymagania nie są zbyt duże, dlatego nawet początkujący ogrodnik powinien sobie z nią poradzić.
Spis treści:
TogglePiwonie występują w wielu gatunkach, jednak na uwagę zasługuje podział na dwie podstawowe kategorie: bylinowe i krzewiaste. Piwonie bylinowe wyrastają jako rośliny zielne z korzeniami. Nadziemna cześć rośliny zimą obumiera, wiosną nowe pędy wyrastają z pączków znajdujących się pod ziemią. Piwonie krzewiste tworzą zdrewniałe pędy i gałęzie, które zimą pozostają widoczne, opadają wyłącznie liście. Wiosną na gałęziach i pędach rozwijają się nowe pąki.
Piwonia to roślina, która przez długie lata stanowi ozdobę ogrodu, ale trzeba o pewne kwestie przy uprawie zadbać. Większość gatunków jest odporna na mróz i nie potrzebują zabezpieczenia. W pierwszym roku jednak krzewiaste piwonie warto będzie okryć świerkiem albo jodłą. Jeśli zimą temperatura spada bardzo nisko wtedy również warto te osłony zastosować i usunąć je w momencie, gdy będą zauważalne nowe pędy.
W przypadku piwonii powinno się zadbać o stanowisko, które będzie w pełni słoneczne. Korzenie rośliny mają spichlerzowy charakter i dzięki temu nie ma ona problemów w okresie suszy. W pierwszym roku trzeba jednak zadbać o nawadnianie, gdy okresy bezdeszczowe są dłuższe. Piwonie krzewiaste można również posadzić w półcieniu, najlepiej w miejscu, gdzie słońce pojawia się popołudniem i wieczorem. Piwonie krzewiaste po latach rozwiną się w wysokie krzewy więc warto również mieć to na względzie wybierając dla nich miejsce. Dla tych kwiatów najlepsze będą gleby dobrze przepuszczalne, próchnicze, gliniaste. Zazwyczaj jednak niezależnie od gleby roślina sobie dobrze radzi, nie ma szczególnych wymagań. Trzeba natomiast zadbać o to, by nie było zastoju wody i wód gruntowych na wysokim poziomie.
Piwonie krzewiaste nie wymagają przycinania. Niekiedy zaleca się przycięcie późnią jesienią, cięcia oczyszczające z przycięciem pędów do pierwszego pączka. Jeśli mrozy zimą będą bardzo duże to może się zdarzyć, że przemarzną pąki wierzchołkowe, niekiedy także całe gałęzie. Dlatego można wtedy poczekać do rozwoju pączków i usunąć te elementy, które będzie widać, że są przemarznięte. Warto pamiętać, by w okresie kwitnienia usuwać kwiaty zwiędłe, by uniknąć chorób grzybowych.
Nawożenie będzie ograniczone do okresu po kwitnieniu. W tym czasie rośliny wykształcają pąki na kolejny rok. Na glebach ubogich nawożenie może być ziemią kompostową albo obornikiem. W przypadku stosowania nawozów sztucznych powinno się sięgać po takie, które mają dużo potasu a mało azotu. Potas bowiem pomaga na wzrost kwiatów, zaś azot może zwiększyć podatność na choroby grzybowe jeśli będzie go za dużo.
Uprawa piwonii nie będzie szczególnie wymagająca a jej efekty mogą być doskonałe. To szansa na uzyskanie wyjątkowych kwiatów, które dodadzą kolorytu w ogrodzie, warto więc po nie sięgnąć.