Analitycy rynku ubezpieczeniowego prognozują, że stawki na OC od kilku lat znacznie się zwiększą, nawet o 30-40%. Nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, ile dokładnie wzrosną opłaty, ponieważ są one indywidualne dla każdego kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe nie podwyższą bowiem składek o tyle samo dla każdego.
Wycena nowych składek będzie wyliczana bardzo indywidualnie i weryfikowana wieloma czynnikami. Jedno jest pewne, będziemy musieli na nowo zaplanować nasze miesięczne budżety i uwzględnić w nich wyższe kwoty na OC.
Spis treści:
TogglePowodem zwiększenia stawek OC jest z pewnością fakt, że w ciągu ostatnich lat składki na OC nie wrastały, natomiast sumy wypłacanych odszkodowań szły w górę. Duża konkurencja na rynku ubezpieczeń spowodowała, że firmy ubezpieczeniowe prześcigały się w ofertach proponując coraz wyższe kwoty wypłaty odszkodowań. Mimo, iż liczba wypadków zmalała, to znacznie wzrosła liczba pojedynczych szkód, zwłaszcza szkód osobowych takich jak rehabilitacje, renty czy zadośćuczynienia. Ofiarom wypadków i ich rodzinom wypłaca się znacznie większe odszkodowania niż kilka lat temu. Świadczenia z tytułu wypadków po prostu są dzisiaj znacznie wyższe i częściej przyznawane, zwłaszcza, że powszechną praktyką jest korzystanie z pomocy prawnej w skutecznym dochodzeniu należności z tego tytułu.
Warto zaznaczyć, iż samochody, którymi obecnie jeździmy, są dużo droższe, zatem koszty napraw czy zakupu części zamiennych również wzrastają, a to przekłada się wzrost kwot wypłacanych odszkodowań.
Można zatem wysnuć wniosek, iż składki na OC musiały pójść w górę, by firmy ubezpieczeniowe nie popadały w długi. Komisja Nadzoru Finansowego położyła jednak nacisk na dostosowanie składek na OC do sytuacji panującej w Polsce i na świecie. Szef KNF podkreślał bowiem, że wojny cenowe toczone pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi doprowdzały do rynek OC do dużych strat finansowych.
Koszt ubezpieczenia OC zależy oczywiście od zakresu oferty ubezpieczeniowej, sumy ubezpieczenia oraz predyspozycji kierowcy. Każdy z czynników będzie miał wpływ na wyliczenie składki. Na pewno najbardziej odczują tę zmianę tzw. “nieodpowiedzialni” kierowcy, którzy mają już na swoim koncie wypadki i stłuczki. Dla nich podwyżka składek będzie najbardziej odczuwalna. Kolejna grupa, która również odczuje różnice to osoby młode, które niedawno zdały egzamin na prawo jazdy lub kupują swój pierwszy samochód. Dla nich składki na OC będą znacznie wyższe niż dla przeciętnego kierowcy.
Kierowcy zawodowi skarżą się, że dla nich podwyżki poszły w górę ponad 100%. To niestety prawda – kierowcy zawodowi, chcąc przedłużyć polisę OC muszą zapłacić dużo więcej niż w poprzednim roku, różnica sięga nawet do 100%.
Jedynie kierowcy z wieloletnim stażem i bezszkodową jazdą nie odczują wzrostu OC tak bardzo. Dla nich składki również wzrosną, ale będzie to zaledwie niewielki procent.
Jednym ze sposobów jest zmiana ubezpieczyciela. Prawdą jest, że firmy ubezpieczeniowe korzystniejsze oferty mają dla nowych klientów niż dla tych, którzy są z nimi związani polisą już wiele lat. Przejście do nowego ubezpieczyciela w wielu przypadkach może skutkować atrakcyjniejszą ofertą. Warto również porównać oferty w kilku firmach ubezpieczeniowych, a nie decydować się na pierwszą, którą nam zaproponują.
Komisja Nadzoru Finansowego założyła, że zwiększenie sumy składek na OC ustabilizuje sytuację na rynku ubezpieczeniowym i wyrówna straty finansowe poniesione we wcześniejszych latach