Ktoś kiedyś powiedział, że sól sprawia, że dania smakują źle, jeśli ona się w nich nie znajdzie. No i pewnie ciężko się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Sól jest najczęściej używaną przyprawą w kuchniach na całym świecie. Bez niej większość posiłków będzie smakować mdle i nieciekawe.
Jednak … nie wszystkie rodzaje soli są sobie równe i istnieje wiele „typów” do wyboru. Mamy różową sól himalajską, sól morską, kuchenną, koszerną i wiele innych. Nie tylko różnią się smakiem i teksturą, ale są też pewne różnice w zawartości składników mineralnych, jodu i sodu. Ten artykuł bada najpopularniejsze rodzaje soli, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.
Przeczytaj też: Profesjonalne wyposażenie gastronomii – klucz do sukcesu w każdej kuchni!
Ale po pierwsze, sprawdźmy, co jest solą i dlaczego jest to tak kontrowersyjny składnik spośród ekspertów w dziedzinie zdrowia.
Spis treści:
ToggleSól jest minerałem krystalicznym, składa się z dwóch elementów, sodu (Na) i chloru (Cl). Sod i chlor są absolutnie niezbędne do życia zwierząt i ludzi. Pełnią one ważne funkcje, pomagają w pracy mózgu i układu nerwowego – wysyłają impulsy elektryczne.
Większość soli na świecie jest zbierana z kopalni soli, lub przez odparowanie wody morskiej lub innych bogatych w składniki mineralne wód. Sól stosuje się do różnych celów, z których najbardziej rozpowszechnioną jest dodanie aromatu i smaku żywności. Sól można także stosować, jako środek konserwujący żywność, ponieważ bakterie mają problemy, aby się rozrastać w środowisku bogatym w sól.
Powodem, dla którego sól jest często postrzegana, jako niezdrowa (w dużych ilościach), jest to, że może ona wiązać wodę w krwiobiegu i podnieść ciśnienie krwi. Ale chociaż badania sugerują, że obniżenie spożycia soli może zmniejszyć ciśnienie krwi poprzez o 1–5.4 mm / Hg, to nie ma dowodów, że zapobiega to zawałom serca, udarom mózgu lub zgonom. Zdecydowana większość sodu w diecie pochodzi z przetworzonej żywności. Jeśli jesz głównie nieprzetworzone pokarmy, wówczas możesz bez wyrzutów sumienia dodać trochę soli do swoich posiłków.
Najpowszechniej stosowaną solą na świecie jest zwykła sól kuchenna. Sól ta jest najczęściej bardzo wyrafinowana. Sól kuchenna wytwarzana jest poprzez podgrzewanie do bardzo wysokich temperatur. Podczas tego skrajnego procesu, skład chemiczny soli jest zupełnie zmieniony, a wszystkie wartości odżywcze są całkowicie niszczone.
W efekcie otrzymujemy sól, kótra składa się w 97,5% z chlorku sodu oraz w 2,5% z innych substancji, takich jak:
Problem z silnie rozdrobnioną solą jest taki, że często skleja się. Z tego powodu zaproponowano różne substancje zwane środkami przeciwzbrylającymi, aby unikać tego zjawiska.
Do tego rodzaju soli bardzo często dodawany jest jod.
Jod jest od wielu lat środkiem zapobiegawczym wobec niedoboru jodu, który był (i nadal jest) powszechny w wielu częściach świata. Niedobory jodu w organizmie są główną przyczyną niedoczynności tarczycy, upośledzenia umysłowego i różnych problemów zdrowotnych.
Sól morska powstaje przez odparowanie wody morskiej. Podobnie jak sól kuchenna, najczęściej jest to po prostu chlorek sodu. Dodatkowo sól morska podobnie jak kuchenna jest jodowana. Jest to proces bardzo ryzykowny, gdyż nadmiar jodu w organizmie jest bardzo szkodliwy. Może to powodować znaczne powiększenie tarczycy oraz powodować zaburzenia autoimmunologiczne związane z tarczycą.
W zależności od tego, gdzie jest zbierana i jak została przetworzona, zwykle nie zawiera wystarczającej ilości pierwiastków śladowych, takich jak potas, żelazo i cynk. Im ciemniejsza sól morska, tym wyższe stężenie w niej minerałów. Jednak należy pamiętać, że ze względu na zanieczyszczenia mórz, sól morska może zawierać śladowe ilości metali ciężkich, głównie ołowiu. Minerały śladowe i zanieczyszczenia znajdujące się w morskiej soli mogą również wpływać na smak potraw.
Twierdzi się, że sól himalajska jest najczystszą solą dostępny na naszej planecie. Z historią sięgającą stworzenia Ziemi, uważa się, że składa się z suszonych pozostałości oryginalnego, pierwotnego morza.
Sól himalajska pochodzi z Pakistanu. Jest ona wydobywana w Khewra – Kopalni Soli, drugiej, co do wielkości na świecie. Sól himalajska zawiera śladowe ilości tlenku żelaza, co nadaje jej kolor różowy. Znana, jako „różowe złoto” sól himalajska zawiera wszystkie znalezione w organizmie 84 elementy. Ze względu na niesamowite obciążenie składników pokarmowych, lekarze medycyny funkcjonalnej dowodzą, że przy regularnym spożywaniu sól himalajska może pomóc nam znacznie w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.
Sól himalajska:
Wiele osób preferuje smak soli himalajskiej, jest ona „bardzie słona”. Wystarczy dodać odrobinę, aby uzyskać pożądany efekt posolenia potrawy.
Jak widać najkorzystniej wypada sól himalajska. Ma zdecydowanie najwięcej składników mineralnych, które są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania. Kolejną niemniej ważną zaletą z wyboru bardziej naturalnej soli himalajskiej jest to, że można uniknąć dodatków i substancji przeciwzbrylających, które są często dodawane do zwykłej soli. A ty, na którą sól zdecydujesz się podczas najbliższych zakupów?
1 Comments
Sól ogólnie nie jest za zdrowa w nadmiarze a że jest dodawana prawie do wszystkiego to ja bym radził ograniczać, nie ważne czy himalajska czy morska…