Uran jest największym planetoidą w Układzie Słonecznym. Jest też najmniejszą planetą, która ma swój własny płaszcz gazowy. Uran jest częściowo wypełniony lodem i ma bardzo chłodną powierzchnię. Uran był pierwszą planetą, która została odkryta przez ludzki oko.
Spis treści:
ToggleUran, największy planetoid w Układzie Słonecznym, jest jednym z czterech gazowych olbrzymów. Jego średnica wynosi ponad 51 000 km, a masa to około 86,8 miliarda ton. Jest to planeta bardzo ciekawa, ze względu na swoje unikalne właściwości. Uran jest niezwykle chłodny, a jego temperatura na powierzchni wynosi około -197°C. Jest także bardzo ciemna, ponieważ ma mało światła odbitego od jego powierzchni. Uran ma bardzo dziwną pogodę, ponieważ jego atmosfera jest bardzo gęsta i ciężka. Można powiedzieć, że jest to planeta bardzo dziwna i tajemnicza. Uran jest siódmą co do wielkości i trzecią co do masy planetą Układu Słonecznego. Uran jest nieco mniejszy od Neptuna, ale około czterokrotnie większy od Plutona.
Uran to planeta, która jest bardzo podobna do Ziemi. Podobna jest jej atmosfera i klimat. Jest jednak jedna różnica – na Uranie panuje o wiele większy kontrast między dniem i nocą. W ciągu dnia temperatura na Uranie sięga nawet 100 stopni Celsjusza, a w nocy spada do -170 stopni Celsjusza. Jest to spowodowane tym, że Uran ma bardzo małą ilość atmosfery, która nie jest w stanie ochronić jej przed słońcem.
Uran to największa planeta pozasłoneczna. Jej średnica wynosi aż 51 000 km. Jest też najrzadsza planeta, ponieważ ma bardzo duży udział gazów wulkanicznych. Uran krąży po Słońcu w około 87 dni. Jest także najcieplejszą planetą, ponieważ ma bardzo duży udział gazów wulkanicznych. Podczas jednego obrotu wokół własnej osi, Uran traci aż cztery dni. Jest to planeta bardzo interesująca, ale mało kto wie, że:
Uran ma bardzo ciekawą historię. Jest on najmniej badaną planetą w Układzie Słonecznym. Pierwsza sonda kosmiczna, która go odwiedziła, to Voyager 2. Sonda ta przeleciała obok Urana w roku 1986 i zrobiła kilka ciekawych zdjęć tej tajemniczej planety. Niestety, do tej pory nie było możliwe zbudowanie sondy kosmicznej, która mogłaby się zatrzymać na Uranie i zrobić więcej badań. Mimo to, wiemy już dużo o tej olbrzymiej planecie. Uran jest bardzo ważnym elementem w Układzie Słonecznym. Jest on głównym składnikiem Słońca i innych planet. Dzięki temu możemy dowiedzieć się wiele o tym, jak powstał Układ Słoneczny. Uran jest bardzo ciekawą planetą i na pewno jest jeszcze wiele do dowiedzenia się o tym olbrzymiej ciemnej planecie. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli się dowiedzieć jeszcze więcej o tej tajemniczej planetoidzie.