Wrzesień w ogrodzie kojarzy nam się głównie z pożegnaniem lata i rozpoczęciem przygotowań do sezonu zimowego. Zaczynają się zbiory jabłek oraz gruszek, ale też śliwek, jeżyn i niektórych winorośli. Kończą się natomiast zbiory pomidorów, ogórków i papryki.
Przekwitające ozdobne kwiaty i krzewy także wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. I choć nadal cieszyć możemy się ciepłymi promieniami jesiennego słońca, to coraz zimniejsze noce sprawiają, że pracy w ogródku przybywa. To, ile wysiłku włożymy we wrześniowe porządki, wpłynie na wygląd ogrodu wiosną kolejnego roku. O czym więc nie powinno się zapominać przed pierwszymi przymrozkami?
Spis treści:
ToggleWrzosy to rośliny, które nierozerwalnie kojarzą nam się z wrześniem i pozostałymi jesiennymi miesiącami. W chwili, gdy pozostałe kwiaty tracą swoje estetyczne walory, to właśnie wrzosy nadają naszemu skrawkowi zieleni niepowtarzalnych barw. Wbrew obiegowym opiniom wrzosy i wrzośce nie są wcale trudne w uprawie, a jesień to idealny moment na założenie własnego, bajkowego wrzosowiska. Zakupione rośliny najlepiej sadzić w dużych grupach w odległości około 30 centymetrów. Warunkiem ich pięknego wzrostu jest jednak zapewnienie im odpowiedniej mieszanki glebowej. Kochają one kwaśne, dobrze przepuszczalne podłoża, dlatego w ich uprawie najlepiej sprawdza się torf ogrodniczy zmieszany z piaskiem. Miejsca nasadzeń warto też przysypać korą sosnową, która utrzymywać będzie wilgoć i właściwy odczyn gleby.
Aby nasze wrzosowisko cieszyło oczy także wiosną, warto zasadzić na nim również kwitnące w pierwszej połowie roku wrzośce, jak i inne rośliny kwasolubne. Mogą to być różaneczniki, kalmie, drzewka iglaste, a nawet krzewy jagodowe. Pamiętać należy także o zabezpieczeniu i okryciu wrzosów przed nastaniem zimy.
Wrzesień to miesiąc, w którym warto zadbać o rosnące w naszych ogrodach krzewy oraz drzewa. To świetny moment na przycięcie kwiatostanów hortensji oraz ozdobnych traw (np. miskantów) i usunięcie przekwitniętych róż. Ale też ostatni dzwonek na przycinanie gałęzi. Jeśli zrobimy to zbyt późno, świeżo wypuszczone pędy mogą zostać uszkodzone przez zbliżające się wielkimi krokami przymrozki. We wrześniu sadzimy też nowe i przesadzamy stare iglaki.
Wraz z nadejściem jesieni pamiętajmy też o ograniczeniu nawożenia. Rośliny w tym czasie najlepiej zasilać tak zwanymi nawozami jesiennymi. Dodatkowo ziemię wokół roślin warto pokryć kilkucentymetrową warstwą obornika lub kompostu. Taka ściółka nie tylko będzie doskonałą pożywką na wiosnę, ale ochroni też korzenie przed mrozem.
Sadzenie cebulowych roślin kwitnących na wiosnę rozpoczynamy właśnie we wrześniu. To one obwieszczą odejście zimy i będą pierwszą oznaką wiosny w naszym ogrodzie. Przed umieszczeniem ich w glebie usunąć należy z niej wszelkie chwasty i dokładnie ją przekopać. Podłoże powinno być zasobne, przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste i o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie. Zbyt ciężkie można zmieszać z torfem, dodatkiem kory, piasku lub węgla brunatnego. Oczywiście warto zwracać też uwagę na indywidualne potrzeby sadzonych roślin i przed przystąpieniem do pracy zamoczyć cebulki w specjalistycznym preparacie grzybobójczym.
Głębokość sadzenia i odstęp pomiędzy cebulkami zależy od ich wielkości. Ogólna zasada mówi, że powinny one wynosić około 2-3 wysokości i odpowiednio szerokości cebulki. Zakopane ziemią cebulki warto dodatkowo zabezpieczyć warstwą rozdrobnionej kory lub torfem. Ochroni je to przed dużymi mrozami. Użycie specjalnych ażurowych koszyczków powstrzyma natomiast gryzonie przed podgryzaniem naszych sadzonek, które już wkrótce odwdzięczą się nam pięknymi kwiatami.