W Skandynawii pogoda nie rozpieszcza kolaży przez większą część roku, mówi się tam „Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania”. W Polsce w porównaniu do krajów skandynawskich zima jest łagodniejsza. Mimo wszystko zarówno w Skandynawii jak i u nas nie jest to pora roku sprzyjająca rowerzystom.
Zimą szybko zapada zmrok, temperatura często bywa ujemna, a warunku pogodowe utrudniają poruszanie się rowerem. Jednak nie jeden pasjonat kolarstwa nie rezygnuje z rowerowych podróży zimą. Nowoczesne technologie wykorzystywane w tworzeniu odzieży dla rowerzystów zwiększają komfort jazdy zimą.
Spis treści:
ToggleWiele osób uważa, że zimą trzeba ubierać się grubo, jednak zbyt wiele warstw lub zbyt gruby ubiór mogą być niekomfortowe. Zbyt wiele warstw ubrania może doprowadzić do przegrzania organizmu, a w konsekwencji do utraty dużej ilości wody z organizmu. Wiele warstw odzieży powoduje zwiększenie oporów powietrza, które powodują szybsze męczenie się organizmu rowerzysty, Czy w takim razie mniej znaczy więcej? Czy mniej warstw odpowiedniego ubioru jest lepsze niż kilka standardowych strojów? To jaki strój wybrać na przejażdżkę rowerową zależy od temperatury.
Jeśli na świeżym powietrzu jest sucho czyli nie ma żadnych opadów atmosferycznych oraz jest zimno to szczególną uwagę należy skupić na odpowiedniej bieliźnie termicznej. Ma ona za zadanie odprowadzanie potu, aktualnie producenci wykonują bieliznę termiczną z tkanin naturalnych oraz syntetycznych.
Do tkanin naturalnych zalicza się wełnę merino. Ważną właściwością tej tkaniny jest to, że nawet gdy jest wilgotna to utrzymuje ciepło. Jest ona zalecana do codziennego użytku, np. dojazdem rowerem do pracy.
Tkanin syntetycznych ogólnodostępnych na rynku jest kilka. Wykorzystuje się: elastan, poliamid, poliester czy nylon lub polipropylen. Nylon jest pierwszym wykorzystywanym materiałem, jest wytrzymały i szybko wysycha, dobrze odprowadza wilgoć, a na jego powiedzeni nie rozwijają się bakterie i grzyby, Polipropylen jest lekki i ciepły, dobrze odprowadza wilgoć. Jeśli chodzi o poliamid to jest on często wykorzystywany w produkcji bielizny. Dzieje się tak ponieważ jest wytrzymały, szybko schnie, jest odporny na bakterie grzyby. Chłonność wody ma większą niż poliester, ale mniejszą niż bawełna. Ostatnim materiałem jest elastan, wywołał rewolucję na rynku odzieży termoaktywnej. Odzież z dodatkiem tych włókien lepiej dopasowuje się do ciała, jest bardziej rozciągliwy niż inne tkaniny syntetyczne.
Jeśli wybrana została odpowiednia dla nas bielizna termoaktywna, to należy wyposażyć się w sportową kurtkę zimową oraz spodnie odpowiednie na rower. Jeśli dzień jest wietrzny należy dodatkowo pomyśleć o kurtce przeciwwiatrowej.
W sytuacjach gdy temperatura na dworze spada poniżej zera odpowiedni strój staje się większym wyzwaniem. Strój opisany w części o jeździe w temperaturze powyżej zera należy uzupełnić o jesienną bluzę kolarską, która zostanie ubrana pod kurtkę. Bluza powinna być wykonana z tkaniny syntetycznej. Powinna ona chronić przed utratą ciepła z organizmu.
Powinna być ona wykonana z włókien syntetycznych. Stanowi bowiem zewnętrzną warstwę, która w pierwszej kolejności ma styczność ze środowiskiem zewnętrznym. Jej funkcją jest ochrona przed utratą ciepła, wiatrem, a czasami też i deszczem. Materiał z którego wykonana jest warstwa wierzchnia jest bardzo ważny. Warstwa ta jest odpowiedzialna m.in. za odprowadzanie potu. Najbardziej rekomendowanym materiałem jest softshell. Kurtki z softshell zapewniają komfort cieplny, chronią przed deszczem. Dokładne parametry ubrań zależą od całkowitego składu. Softshell jest odpowiedni dla każdego sportowca, należy dobrać tylko odpowiedni typ pod swoje potrzeby.
Temperatura poniżej -10°C może być dużym wyzwaniem dla wielu rowerzystów. Wycieczki rowerowe w tak niskiej temperaturze nie są zalecane. Jeśli jednak ktoś podejmie się jazdy to należy wyposażyć się w grubą bieliznę termiczną, jesienną bluzę, zimową kurtkę oraz przeciwwiatrową. Zestaw ten jednak może być niewystarczający. Dodatkową ochroną należy potraktować kolana oraz nogi. Zaleca się wykorzystanie spodenek kolarskich oraz nogawek. Przeważnie stosowane są w porze wiosennej i jesiennej, jednak zimą można je potraktować jako dodatkową ochronę wrażliwych miejsc.
Autor Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami |