Warzywa i owoce, które kupujemy w sklepach, są przeważnie przechowywane w chłodniach, które zapewniają odpowiednie warunki. Czy chcąc przechowywać warzywa z własnego ogródka, jesteśmy skazani na porażkę? Niekoniecznie! Kopcowania warzyw to znany od wieków sposób na zachowanie ich w świeżości przez długie miesiące. Jak się do tego zabrać, by warzywa wyglądały i smakowały jak świeżo wykopane z ziemi? Co zrobić, by cieszyć się nimi do późnej wiosny?
Spis treści:
ToggleKopcowanie to w uproszeniu przechowywanie warzyw w ziemi. Oczywiście nie każde warzywo nadaje się do tego, by przechowywać je w taki sposób. Z powodzeniem możemy kopcować warzywa korzeniowe takie jak buraki ćwikłowe, marchew, seler czy pietruszka. Decydując się na kopcowanie, warto wziąć pod uwagę fakt, że najlepiej przechowują się warzywa późno dojrzewające. Większość wczesnych odmian marchewki czy buraka będzie gnić i nie nadaje się do kopcowania.
Podstawą, od której należy zacząć, jest odpowiedni zbiór. Pamiętajmy, że wszelkie uszkodzenia mechaniczne wynikające z niewłaściwego wykopywania warzyw mogą spowodować przyspieszone gnicie. To samo zjawisko zajdzie, jeśli do naszego kopca włożymy warzywa zbierane w mokrych warunkach lub chore.
Pamiętajmy, że nawet po zbiorach w naszych warzywach ciągle zachodzą zmiany biochemiczne. Roślina w dalszym ciągu jest „żywa”! Przechowywanie nie wyłączy tych procesów, sprawi natomiast, że zwolnią one do minimum. To właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności.
Warzywa możemy przechowywać w kopcach napowierzchniowych lub zagłębionych. Który z nich warto wybrać? Kopiec na-powierzchniowy ma jedną dużą zaletę – ciężko go zalać. Jest szczególnie polecany do miejsc, które są podmokłe. Niestety taki kopiec ma zasadniczą wadę – jest nią brak stabilnej temperatury. Kopce zagłębione gwarantują nam odpowiednią temperaturę, która zdecydowanie poprawia warunki przechowywania warzyw.
Wybierając kopce zagłębione, w ziemi należy wykopać zagłębienie o głębokości zależnej od warunków gruntowych. Przeważnie stosuje się wykopy do 50-60 cm. Stosujmy się jednak do zasady, która mówi, że im poziom wód gruntowych wyższy, tym powinniśmy kopać płycej.
Pamiętajmy, że buraki ćwikłowe i kapusta wymagają nieco płytszych kopców, których głębokość nie powinna przekraczać 30 cm.
Zebrane warzywa umieszczamy w kopcu, który musimy zabezpieczyć przed gryzoniami. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie metalowej siatki, która zapewni pewną i trwałą ochronę. Na przesypaną ziemią siatkę wykładamy warzywa takie jak pietruszka, marchewka czy selery. Po wypełnieniu całego wykopu na wierzch sypiemy kilkucentymetrową warstwę piasku lub wysoko przepuszczalnej ziemi.
Tak przygotowany kopiec pozostawiamy do schłodzenia.
Wraz z nadejściem przymrozków w naszym kopcu temperatura zacznie spadać. Należy wtedy dosypać około 10 cm ziemi, a w razie potrzeby przykryć kopiec słomą i jeszcze raz uzupełnić ziemię. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy temperatura przy ziemi spada poniżej 10-15 stopni Celsjusza.
Należy pamiętać, by rok po roku nie kopcować warzyw w tym samym miejscu. Resztki, które pozostały w ziemi z poprzedniego sezonu mogą spowodować pojawienie się chorób, które przyspieszą psucie. Kopcowanie to stosunkowo prosty i mało wymagający sposób, by cieszyć się świeżymi warzywami z własnego ogródka przez cały rok. Zastosowanie się do podstawowych reguł sprawi, że będą one smaczne, jędrne i zdrowe przez cały sezon.