Bazylia, pietruszka czy szczypiorek na parapecie to idealny sposób na domowy ogród, który masz na wyciągnięcie ręki. Uwodzą zapachem, a żywy kolor ozdabia kuchenne wnętrze nawet zimą. To również sposób na wprowadzenie natury pod dach domu i krok ku temu, by zadbać o swoje zdrowie. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto uprawiać zioła w doniczce.
Spis treści:
ToggleOpcja gotowych produktów z supermarketu jest pewnym rozwiązaniem, ale nic nie zastąpi własnoręcznie zasianych roślin, o które dbasz i cieszysz się ich widokiem. To przyjemny proces obserwacji, kiedy widzisz, że z dnia na dzień robią się większe. Zdecydowana większość ziół nadaje się do uprawy doniczkowej, a wśród nich wyróżnia się:
Sprawdź również: kołdry i poduszki
Jednoroczne zioła to wysiewy wiosenne, które rozwijają swoje liście, a potem obumierają. Dwuletnie byliny mają liście, z których korzystasz przez 2 sezony, zanim zakwitną lub zaowocują. Wieloletnie zioła charakteryzują się tym, że ich korzeń co roku na wiosnę wypuszcza nowe listki.
Wielkość doniczek i podłoże zawsze dobieraj do wymogów rośliny. Cząber lub tymianek mają takie systemy korzeniowe, które nie potrzebują głębokich donic, więc można je zasadzić w płaskich i szerokich naczyniach. Niektóre zioła jak bazylia i tymianek nie potrzebują wiele miejsca, dlatego dla nich wystarczą doniczki o średnicy 8-10 cm. W przypadku melisy, która się rozrasta, potrzebne będą pojemniki o 2 razy większej średnicy. Jakie rodzaje doniczek zastosować do ziół?
Podłoże, dzięki któremu rośliny dobrze się rozwijają, musi być przepuszczalne, o odczynie obojętnym. Zioła nie lubią kwaśnych gleb i dobrze czują się w ziemi uniwersalnej, bez dodatkowej chemii i nawozów. Do podlewania używaj wody odstanej, o temperaturze pokojowej. Rośliny lubią zraszanie i wilgoć. Nie dopuszczaj do ich nadmiernego przesuszenia, ponieważ nie odżyją, nawet po sporym nawodnieniu. Zapewnij im miejsce o dużym nasłonecznieniu.
Idealnie danie nie istnieje bez odpowiedniego bukietu ziół. Sadzenie roślin to nie tylko sposób na prace ręczne, ale przede wszystkim zagwarantowanie sobie kuchni aromatycznej, pełnej zdrowych dodatków. Zioła zawierają w sobie sporo olejków, witamin i mikroelementów, które wspierają walory smakowe posiłków i ludzkie zdrowie. Jakie korzyści niesie własna uprawa? Dzięki niej masz:
Własne zioła na parapecie dają Ci możliwość uprawy w każdym miejscu, nawet w mieszkaniu w bloku. Ich intensywny kolor ożywi kuchenną przestrzeń, a aromat nada jej specyficznego klimatu. Dzięki nim tworzysz przyjazne, naturalne otoczenie.